banner851

banner955

ÖZAL: SESSİZ KALAMAYIZ!

Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Cihan Özal, sağlıkta şiddetin değil şefkat ve merhamet dilinin egemen olması gerektiğini belirterek, sağduyu çağrısı yaptı.

Sağlık & Çevre 31.01.2019, 11:44 01.02.2019, 12:50
1046

Düzce’de 112 çalışanlarının darp edildiği iddiasına sendikalardan tepki gelmeye devam ediyor. Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Cihan Özal, yaptığı yazılı basın açıklamasında sağduyu çağrısı yaptı. Son dönemde art arta yaşanan sağlıkta şiddet olaylarını anımsatan Özal, şunları kaydetti:

“Bardağı taşıran son damla oldu”

“Gün geçmiyor ki sağlık çalışanlarımıza hasta yakınları tarafından şiddet uygulanmasın! Geçen hafta Atatürk Devlet Hastanesi’nde görev yapan kardiyoloji doktorumuza ve sağlık memuru kardeşimize saldırının şokunu yaşarken bu hafta 112 çalışanlarımızın darp edilmesi ve son olarak Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde görev yapan anestezi doktorumuzun muayene odasının kapısı kilitlenerek tehdit edilmesi bardağı taşıran son damla olmuştur.” 

“Yasal ve polisiye tedbirlerin caydırıcı etkisi güçlendirilmeli”

Sağlıkta şiddetin tüm yasal ve polisiye tedbirlere rağmen devam ettiğini vurgulayan Özal, şöyle devam etti: “Şiddeti önlemek, yasal, yapısal ve kültürel bütün sorunları ortadan kaldırmakla mümkün olacaktır. Yasal ve polisiye tedbirlerin caydırıcı etkisi güçlendirilmelidir. Kısa vadeli önlemler olarak; şiddet uygulayanın tutuklu yargılanmasının yanı sıra, geçici olarak sosyal güvenlik kapsamından çıkartılması önerimizin arkasındayız. Ancak şiddeti önlemede bu tedbirler yetmeyecektir. Orta ve uzun vadede çözüm bekleyen, fiziksel koşulların yetersizliği, uzun bekleme süreleri, iletişim sorunları ve empati eksikliği, sağlık okuryazarlığının düşük olması gibi şiddeti tetiklediği bilimsel çalışmalarla ortaya konulan sorunlarımız bulunmaktadır. Öte yandan medyamız, haber ve yayınlarında, şiddete eğilimli bireylerde duygusal sapmalar doğuracak bir dil kullanmamaya dikkat etmelidir.” 

“Şiddet değil merhamet dili egemen olmalı”

Sağlıkta şiddetin değil şefkat ve merhamet dilinin egemen olması gerektiğinin altını çizen Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Cihan Özal, “Sağlık çalışanlarını şiddete ve yargısız infaza karşı korumak, sağlık hizmetlerinin geleceğini korumak demektir ve sağduyulu bütün toplum kesimleri üzerine vebaldir. Sağlık çalışanlarının şiddet görmesine sessiz kalınmaması için tüm kamuoyunu duyarlı davranmaya, sağlık çalışanlarıyla dayanışma göstermeye davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
 Haber: C.ÜSTÜNER


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

Yorumlar (10)
halk 4 yıl önce
beyfendi hastanede imza mühür için sıfır başhekim imzası için 2.kat.in cık in cık..herkata idareci konulsa daha iyi olur gibi..
Doktor 4 yıl önce
Malesefkı bunu yapan kişi düzcelı meslektaşımıza yapıyor ve kendısıde veterıner hekim aynı zamanda kendı gıbı kadın olan hem cinsine. Üzgünüz ne yazıkkı kapıyı kilitleyıp tehdıt etmesı durumuna neysekı fiziksel şiddet almamış dıye sevındık
Sarisendikali 4 yıl önce
Başkan m.e.e. nerde hangi suçlardan aranıyor senin de yönetiminde olduğun kisi
Suçlu Cezasını Çekmeli 4 yıl önce
Burada karı gibi yorum yapılması doğru değil bildiğiniz bir şey var da yargı ile paylaşmıyorsanız aynı çanağı tutuyorsunuz demektir.
Hacı 4 yıl önce
Emniyet ve kolluk kuvvetlerine de çok iş düşüyor.
Realist 4 yıl önce
Sağlık-Sen bu konuda merkezi teşkilatıyla ve diğer kollarıyla gördüğümüz kadarıyla daha duyarlı görünüyor.
Çalışan 4 yıl önce
Kurumlardaki torpilli kişileri ve arkasındaki kişiler çekilmedikçe düzelmez. Aslında koruduğunu kişiler size bağ oluyor.
Allah razı olsun. 4 yıl önce
bazıları emek harcamadan gelip işe girdikleri için kibirli konuşmalar son haddinde.Örnek devlet hastanesinde girişdeki hanımefendiyi değiştirin.Cevap vermese daha iyi olur.Ve diğerlerinden Allah razı olsun.
Recep 4 yıl önce
Siddet uygulayan kesimlere devletin tum olanaklarindan yoksun birakacaksin.onu bunu bilmem..hastaneye deil.veterinere yollayacan
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
açık