banner851

banner955

ÖZLÜ: KONURALP HEM TARİHİMİZ HEM GELECEĞİMİZ

Düzce Belediyesi’nin personel desteği sayesinde hızla ilerleyen Konuralp Prusias Ad Hypium Antik Tiyatro kazı alanında her geçen gün yeni keşifler ortaya çıkarken tiyatronun son basamakları da ortaya çıktı.

Sağlık & Çevre 10.08.2021, 13:00 10.08.2021, 15:25
1221
banner1032

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü kazı çalışmalarını yakından takip ettiği ve kente gelen misafirleri görmesi için davet ettiği Antik Tiyatro’da hummalı çalışma devam ediyor.

Batı Karadeniz’in Efes’i Konuralp Antik Tiyatro’nun seyirci basamaklarının sonuna ulaşıldı. Sahne zemini olarak düşündükleri alanın kilden yapıldığını kaydeden arkeologlar, zemine zarar vermeden özenle kazılar yaptıklarını kaydetti.

SAHNE ÖNÜ DE ORTAYA ÇIKIYOR

Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kent Tiyatro alanında yapılan kazı çalışmalarında yaklaşık 80 personel farklı bölümlerde çalışırken daha önce tamamen toprak altında kalan bir seyirci girişi de gün yüzüne çıkarıldı.

Öte yandan ekipler, sahne önüne de ağırlık vermeye başladı. Sahne önünde Osmanlı ve Bizans dönemine ait yapılar bulundu.

TÜRKİYE HAYRAN KALACAK

Batı Karadeniz’in Efes’i olarak bilinen Konuralp Antik Kenti'nde ilmek ilmek işlenerek gerçekleştirilen kazı çalışmalarının ardından Antik Tiyatro’ya sadece Türkiye değil tüm dünyanın hayran kalacağını ifade eden Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “ Düzce’mizin tarihini tüm dünyaya açıyoruz. Konuralp bizim tarihimiz ve aynı zamanda da geleceğimiz. Kazıların tamamlanıp restore edilmesinin ardından Düzce’mizin ismi tüm dünyada duyulacak. Binlerce yerli ve yabancı turist tarihi bölgeye gelecek. Bu da kentin geleceğini parlatacak” şeklinde konuştu.

banner844
Yorumlar (4)
Semsi 1 yıl önce
Romanın eserleri binlerce yıl geçsede revaçta,örnek alınmalı
Traveller 1 yıl önce
Şu an Düzce nin en değerli projesi
Arkeolog 1 yıl önce
Kazma kürekle de tarih çıkarılmaya çalışılsa da hiç yoktan iyidir.
Düzceli 1 yıl önce
Sadullah bey sımdı belturla ilgili yorum yapıcaz ama tabıkı kadın kolları baskano gonul asuk ve senın eskı kankılerınden olan beytullah yılmaz amcasının oglu erdem yılmaz telefon edıp yorumlarımızı kaldırcaklar oyuzden sana artık yorum yapmıyorum
14
kapalı