banner851

banner614

ÖZLÜ’DEN “DOĞAL GAZ KULLANIN ÇAĞRISI”

banner619

Düzce halkına nefes aldırmayan hava kirliliği probleminin nedenlerini belirlemek için kentin farklı kesimlerinden alınan numunelerin analiz işlemleri sürüyor. Daha önce kirliliğin yüzde 30’una sanayi kuruluşlarının neden olduğunu açıklayan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, analiz sonuçlarına göre Düzce’deki hava kirliliğinin yüzde 31-36’sının ise ısınma amaçlı kömür kullanımı olduğunu duyurdu. Özlü Düzce halkına, “Doğalgaz kullanın” çağrısında bulundu.

banner846
Sağlık & Çevre 20.12.2020, 15:00 20.12.2020, 15:22
5240
ÖZLÜ’DEN “DOĞAL GAZ KULLANIN ÇAĞRISI”
banner844

Düzce’de hava kirliliğinin zirve yaparak Türkiye’de 1 numaraya yerleşmesi ve insan sağlığını tehdit eder boyuta ulaşmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait mobil ölçüm aracı geçtiğimiz haftalarda Düzce’ye geldi.

Uzun yıllardır özellikle kış aylarında şehri esir alan kirliliğin nedenlerini belirlemek amacıyla kentin farklı bölgelerinde ölçümler devam ediyor. 17 Aralık günü numune alım işlemlerinin tamamlanmasının ardından analiz işlemine başlandı.

“Düzce’nin havasını yüzde 31 ila 36 kalitesiz kömür kirletiyor”

Bu kapsamda Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü yapılan ölçüm ve analizlerin sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor. Daha önce Düzce’deki hava kirliliğinin yüzde 25-30’unun sanayi tesislerinden kaynaklandığını bildiren Başkan Özlü, kirliliğin yüzde 31-36’sının ise ısınmada kullanılan kalitesiz kömür olduğunu açıkladı.

Özlü yaptığı açıklamada Düzce’de hava kirliliği ölçüm ve analizlerinin ilk sonuçlarına göre; kirliliğin yüzde 31-36’sı ısınma kaynaklı. Lütfen kalorifik değeri düşük, kötü kömür kullanmayın. Kapısına kadar doğal gaz getirdiğimiz 16.300 haneden maddi gücü olan hemşehrilerim lütfen doğal gaz kullanın.” açıklamasında bulundu.

Öte yandan sadece kış aylarında değil 365 gün hava kirliliğinin hakim olduğu Düzce’de bu önemli soruna artık kalıcı çözüm bulunması hayati önem taşıyor.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (35)
jaccki 7 ay önce
dayi birak git kurtulalim senden
hulusi kayiş 7 ay önce
d 100 de dogalgazmı var kullanalım Allahındagında gazvar
Vatandas 7 ay önce
Doğalgaz geldide bizmi kullanmadık önce doğalgaz gelsin yoksa bizler kömürle uğraşmayı pek sevmiyoruz
Osman 7 ay önce
Maddi durumu olmayan napsın? Millet keyfinden mi kömür yakıyor? Doğalgaz bağlatmak da dünya para. Ümit Yılmaz bakana bu konuda teşvik sağlayın dedi. Bakan olmaz dedi. Bari bi de lastik yakmayın üstüne.
varda bizmi kullanmıyoruz 7 ay önce
merkeze baglı 5 km uzaktaki düz arazi üzerindeki koylere kadar getir dogalgazı da kullanalım
Mert ünlü 7 ay önce
Kalıcı çözüm merkezi boşaltmak hava akımı yok Akçakoca Beyköy tarafıma dağlara doğru yerleşimi kaydırmak lazım
Uzaktan 7 ay önce
2 gündür en yakın hava ölçüm değeri hendek osb deki istasyondan gösteriliyor. Düzcedeki mobil istasyonlar nerde. Gittiler mi. Hava temizlendi mi. Değerler düştü mü. Herşey normal ve yolunda mı.
vtndş 7 ay önce
Sn. Bakanım yakın köylere de gelsin doğalgaz örneğin darıcı sapağında yol çalışması var alt yapı da yapılabilir Duraklar,Çınarlı köyü vb. köylere gelmesi güzel olur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
28°
az bulutlu