banner851

banner614

ÖZLÜ’NÜN TESPİTİ DOĞRU

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün, ’Düzce’nin öncelikli sorununun hava kirliliği’ tespiti muhalefeti heyecanlandırdı. Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, bu tespitin sorunun çözümü için önemli bir adım olduğunu savunarak Bakan Özlü’nün gereğini yapmasını istedi ve öneriler sıraladı.

banner619
Sağlık & Çevre 10.07.2016, 13:12
1372
ÖZLÜ’NÜN TESPİTİ DOĞRU

 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bayramda yaptığı açıklamada ’Düzce’nin öncelikli sorununun hava kirliliği’ olduğunu söyledi. Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, Bakan Özlü’nün bu tespitini Düzce halkı için umut verici olarak nitelendirdi.

  Bugüne kadar hava kirliliğini, ne belediye başkanı, ne de valiliğin öncelikli sorun olarak görmediğini savunan İl Başkanı Sönmez, birçok hastalığın ana sebebi ve çocukların da gelecek yıllarda  ölümcül hastalıklara yakalanma sebebi olacak olan hava kirliliği sorununun  giderilmesi için bu tespitin önemli bir adım olduğunu söyledi.  Bakan Özlü’den şimdi gereğini yapmasını beklediklerini kaydeden Sönmez, bu sorunun dile getirilmekle veya EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) na havale edilerek çözülemeyeceğini belirtti ve öncelikle alınması gereken tedbirleri sıraladı.  İşte Sönmez’e göre hava kirliliğinin önlenmesi için alınması gereken tedbirler şöyle:

-Devlet eliyle dağıtılan kalitesiz ve esnafın dahi satması yasak olan kömürlerin dağıtılmasına son verilmeli.

 -Düzce genelinde Dar gelirli yurttaşlara kömür değil doğal gaz yardımı yapılmalı.

-Doğal gazı olmayanlara ise kalorisi yüksek kaliteli kömür verilmeli.

-Yurttaşlara doğal gaz bağlatmaları için uzun vadeli faizsiz kredi sağlanmalı.

-Doğalgaz satışı devlet eliyle yapılmalı. Fiyatı ucuzlatılmalı.

-Şehrin imar ve yapılaşmasında öncelikle hava kirliliği ve trafik göz  önönde bulundurulmalı.

HABER;S.KAŞKIR

banner844
Yorumlar (2)
yığılcalı 5 yıl önce
ee o zaman çimento fabrikasına dur demeli... hem doğayı hem havayı kirletecek....
adamın teki 5 yıl önce
Bu sene geçen senelerdeki gibi akşamları, gece yarısı havada is, kötü koku yok, yazdan bahsediyorum. Olsaydı zaten bin kere haber yapmıştınız!