banner851

banner955

PAZARTESİ GÜNÜ PİYASADA…

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığınca geliştirilen tanı kiti, 30 dakika ve altında sonuç vererek, yeni tip koronavirüsün hızlı şekilde tespitini sağlayacak. Yerli ve milli COVİD-19 tanı kiti 11 Nisan Pazartesi günü piyasada olacak.

Sağlık & Çevre 07.04.2022, 13:30
2036
PAZARTESİ GÜNÜ PİYASADA…

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB), 30 dakika ve altında sonuç vererek yeni tip koronavirüsün hızlı şekilde tespitini sağlayacak yerli ve milli tanı kiti üretti.

TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, milli imkanlarla geliştirilen, duyarlılık, tüm cihazlarda çalışma ve farklı varyantların tamamında tanı yapabilme özellikleri bulunan yerli COVİD-19 tanı kiti "TÜSEB DiaKit"in, 11 Nisan Pazartesi gününden itibaren kullanıma sunulacağını bildirdi.

Yeni nesil tanı kiti, hastaların burun ve boğazından alınan örneklerinde virüs olup olmadığının tespit edilmesini sağlıyor. 30 dakika ve altında sonuç vererek virüsün tespitini hızlı şekilde sağlayacak kit, belirlenen özel moleküler dizaynı sayesinde olası mutasyonlardan etkilenme riskini de minimuma indiriyor.

Prof. Dr. Akdoğan, salgın süreci yavaş yavaş nihayete erse de gelecekteki pandemilere Ar-Ge açısından hazırlıklı olunması ve COVİD-19'un grip gibi seyredeceği düşüncesinden hareketle bu tanı kitini geliştirdiklerini anlattı.

AA

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız