banner851

banner955

POPÜLASYONUN AZALMASI GIDA GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR

Son yıllarda dünya genelinde yaşanan arı popülasyonundaki düşüş, tarımda kullanılan kimyasallara, insan faktörüne ve ekolojik sistemin bozulmasına bağlanıyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde düzenlenen “Türkiye’de Gıda Güvenirliği Çalıştayı”na konuşmacı olarak katılan DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, insan, gıdasının yüzde 31’nin arı tozlasmasına gereksinim duyan bitkilerden oluştuğuna vurgu yaparak, bitkisel ve bitkisel üretime bağlı hayvansal üretimde bal arılarının vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

Sağlık & Çevre 01.11.2021, 11:55
379
POPÜLASYONUN AZALMASI GIDA GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR

Beslenmenin yüzde 90’ından fazlasını oluşturan 100 bitki türünden dörtte üçü, arıların polinasyonu sayesinde elde ediliyor. Polinasyon, meyve ve tohum üretimini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda daha fazla çeşitlilik ve verim sağlıyor.

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Gıda Kontrol Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Türkiye’de Gıda Güvenirliği Çalıştayı”na konuşmacı olarak katıldı.

“Sürdürülebilir Gıda Güvenliği ve Bal Arıları” başlığı altında bilgi ve deneyimlerini katılımcılara aktaran Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, bal arılarının sürdürülebilir tarımsal faaliyetler için önemine vurgu yaptı.

Dünyada toplam gıda üretiminin yüzde 90’nının 82 bitki türünden elde edildiğini söyleyen Kekeçoğlu, bu bitki türlerinin yüzde 63’ünün ise bal arıları tarafından tozlanmaya (polinasyona) gereksinim duyduğunun altını çizdi.

“Polinasyon olmadan meyve ve tohum üretimi mümkün değildir”

 İnsan, gıdasının yüzde 31’nin arı tozlasmasına gereksinim duyan bitkilerden oluştuğuna vurgu yapan Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, “İnsan gıdasının 1/3’ü doğrudan veya dolaylı olarak arı tozlaşmasına ihtiyaç duyan bitkilerden oluşur. Polinasyon, meyve ve tohum üretiminin temeli demektir. Polinasyon olmadan meyve ve tohum üretimi mümkün değildir. Dolayısıyla bitkisel üretim ve bitkisel üretime bağlı hayvansal üretimden söz edebilmek için bal arılarına olan ihtiyaç vazgeçilmez bir zorunluluktur.” dedi.

“Gıda güvenirliğinden önce gıda güvencesi gelir”

Gıda güvenirliğinden önce gıda güvencesi geldiğini ifade eden Doç. Dr. Kekeçoğlu, gıda olmazsa ortada güvenirlikten söz edecek bir sorun da olmayacağını vurguladı. Bitkisel üretim ve bitkisel üretime bağlı olan hayvansal üretimde gıda güvencesini sağlayacak en önemli faktörün bal arıları olduğunu söyleyen Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kekeçoğlu, Son günlerdeki iklim değişimleri ve çevresel kirlenme göz önünde tutulduğunda yeterli üretim miktarı, güvenirlilik probleminin önüne geçmiştir. Polinasyonun önemi ve yararı konusunda tüm çiftçiler ve arıcılar bilinçlendirilmelidir. Arıcıların üye olacağı polinasyon servisleri kurulmalıdır.” diyerek sunumunu tamamladı.

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız