banner851

banner614

PROTOKOL İMZALANDI… İŞTE DETAYLAR

banner619

Her ay onlarca sokak hayvanı saldırısının yaşandığı Düzce’de başta kuduz olmak üzere hayvan hastalıkları ile daha etkin mücadele için düğmeye basıldı. Bu kapsamda Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Düzce Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı arasında sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi için protokol imzalandı.

banner846
Sağlık & Çevre 14.06.2021, 11:43 14.06.2021, 15:18
1110
banner844

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Düzce Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı arasında kedi, köpek ve gelinciklerin hareketlerinin takibi ve başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvan hastalıkları ile daha etkin mücadele etmek için harekete geçildi. İki müdürlük, hayvanların kimliklendirilerek, elektronik ortamda kayıt altına alınması amacıyla protokol imzaladı.

İmzalanan protokol çerçevesinde sahipli köpeklerin bu yıldan itibaren, sahipli kedi ve gelinciklerin ise 2022 yılından itibaren bireysel olarak kimliklendirilerek kayıt altına alınması zorunlu olacak. Uygulama sokağa terk edilen veya kaybolan hayvanların sahiplerine kolaylıkla ulaşılabilmesini sağlayacak.

Protokolün içeriği ise şöyle:

- Yeni doğan ev hayvanının sahibi, doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde İl veya İlçe Müdürlüğüne veya yetkilendirilmiş serbest veteriner hekimlere başvuracak.

- Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen ev hayvanları 15 gün içinde, ev hayvanlarına yapılan aşılar ve sahip değişikliği gibi bilgileri en geç 15 gün içinde kaydedilecek.

- Sahipsiz hayvanların, hayvan barınakları tarafından gerçek veya tüzel kişiliklere verilerek sahiplendirilmesi durumunda, hayvanın sağlık karnesiyle sahiplendirme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde il veya ilçe müdürlüklerine başvurulacak.

- Resmi veteriner hekim tarafından hayvan için yeni pasaport düzenlenecek ve veri tabanına kaydedilecek.

- Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu il veya ilçe müdürlüğüne bildirecek. Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse başvurularını il/ilçe müdürlüklerine yapacak.

- Kedi, köpek ve gelinciklere derialtı mikroçip uygulanacak, el terminali aracılığı ile okunabilecek, bundan böyle sokağa terkedilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminali ile okunarak sahibi tespit edilebilecek.

- Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıkları kayıt altına alınacak.

- Mikroçip uygulaması Bakanlığımız bünyesinde çalışan veteriner hekimler veya onların gözetiminde veteriner sağlık teknikeri/teknisyenleri marifetiyle yapılabileceği gibi, imzalanan protokol kapsamında serbest veteriner hekimler tarafından da yapılabilecek.

Yorumlar (2)
Düzceli.. 1 ay önce
Hele şükür.. İyi bir proje ve samimi çalışma ile sahipsiz evcil hayvan sayısı minumuma iner.. Birde çoğalmalarının önüne geçilmeli, çoğu araçlar altında telef oluyor..
sedat 1 ay önce
kalicikonutlar guzelbahce 8 ve 9. bolgeler arasi onlarca kopek var kovaman hepsi saldirgan cocuklar disari cikamiyir bu kopekler nerden geliyor boyle belli dgil yabancilar etrafa insanlara SALDIRGANLAR