banner851

banner614

RAPOR AÇIKLANDI: DÜZCE’DE HAVA KİRLİLİĞİ TÜM YILA YAYILDI

Temiz Hava Hakkı Platformu (THHP), “Kara Rapor 2021: Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri” çalışması yayınlandı. Raporda Düzce’de hava kirliliğinin 2020 yılında ualaştığı boyut gözler önüne serildi. Düzceliler 365 günün 195’inde kirli hava soludu. En acısıysa Düzce’deki hava kirliliğinin artık sadece sonbahar-kış aylarına has değil, tüm yıla yayılan bir problem olduğu saptandı.

banner619
Sağlık & Çevre 01.10.2021, 10:10 02.10.2021, 17:55
980

Temiz Hava Hakkı Platformu (THHP)’nun hazırladığı “Kara Rapor 2021: Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri” çalışması yayınlandı.

Bu yıl dördüncüsü yayınlanan raporda, Türkiye’nin bazı illerinde yıllardır çözülemeyen ciddi hava kirliliği sorunları yaşandığı ortaya konuldu.

Düzce’de yıl boyunca yüksek hava kirliliği var

Yıllardır kronik hava kirliliği problemiyle boğuşan Düzce’nin kötü durumu da raporda bir kez daha gözler önüne serildi. Düzce’de hava kirliliği probleminin artık sonbahar-kış aylarına has bir sorun olmaktan çıkıp tüm yıla yayıldığı saptandı. Düzce, Muş, Iğdır, İstanbul, Sinop, Malatya, Edirne, Tokat, Kayseri, Denizli, Karabük, Ağrı ve Ankara’daki 15 istasyonda 2020 yılı boyunca yapılan ölçümlerde ‘yüksek hava kirliliği’ gözlemlendi.

Sorun mevsimsel değil, tüm yıla yayıldı

Rapora göre Düzceliler 2020 yılında 365 günden 195’inde kirli hava sorudu.

5 yıldır Iğdır, Kahramanmaraş, Manisa, Ağrı ve Düzce’de hava kirliliği sorununun kronikleştiği ve bu illerde Acil Temiz Hava Eylem Planları açıklanarak, uygulamalarda elde edilen sonuçlar düzenli olarak kamuoyu ile paylaşılması gerektiği vurgulandı.

İnce partikül oranı en yüksek Düzce’de

Hava kirliliği kaynaklı hastalık yükü ve ölüm sayısı hesaplanması için kullanılan en temel gösterge olan kanserojen ince partikül (PM2.5) oranı en yüksek Düzce’de ölçüldü.  Bu oran Düzce’de Dünya Sağlık Örgütü’nün insan sağlığı için altında olması gereken limitin 4 katına kadar çıktı.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (11)
can 3 hafta önce
DÜZCE BELEDIYESI KENDI ELLERIYLE PIS KÖMÜR DAGITIRSA TÜM YAZ BOYU OLACAGI BU BELEDIYE SUCLU NEDEN PIS KALITESIZ KÖMÜRLERI DÜZCEYE SOKARSINIZ DAGITIRSINIZ HE BILE BILE YAPIYONUZ BUNU HAVA KIRLI TABI KIRLI OLUR
duzceli 3 hafta önce
sadullah uyuyormusun yoldaş özlu ile bir çare bulamadınız
Madur 3 hafta önce
Daha çok soluyacaz hergün doğal gaza zam yaparsan millet kaçak kömür yakacak çünkü kömür de 2300 lira oldu hadi kim alabilecek onuda
ZAFER ŞAHİN 3 hafta önce
DÜZCEDE BUNU KAMUOYUNA DİLE GETİREN PLATFORM VE YÖNETİCİSİ VAR ERKAN DİNÇER UYARI ÜSTÜNE UYARI YAPIYOR FAKAT ÖNEMSEYEN YOK MAALESEF BASINDAN TAKİP EDİYORUM KENDİLERİNİ TEBRİK EDİYORUM
halk suçlu 3 hafta önce
fabrika isteriz dediniz geldi.ev isteriz dediniz doldu.sanayii yok dediniz.o da geldi.şimdi hava kirli.suçlu akp değil mi.onlara siz dediniz fabrika,sanayii diye.düzcenin çukurda birkent ve hava sirkülasyonu olmayan bir şehir olduğunu düşünmediniz.ve halaa yatırım yok düzceye diye ağlıyorsunuz.siz ne istiyorsunuz.
swag 3 hafta önce
dizeli yasakla şehir içine sokma mesela otobüsler de elektrikliye nede yönelmediler zatem düzce ufak il güzergahlar da belli yönetici dediğin yenilik yapar.
Cevap 3 hafta önce
Nerdeee kardeşim sabah çocukları okula bırakıyoruz akşam alıyoruz şehir içi tır kamyon dolu hem de o saatlerde
AAAA 3 hafta önce
SEHİR MERKEZİNİ DİZEL MİNÜBÜSLERLE DOLDURDUNUZ SONRA HAVA KİRLİLİĞİ VAR DİYORSUNUZ. DOĞAL GAZLI OTOBÜSLERİN NEYİ VARDI ACABA.
Şampiyon 3 hafta önce
Her şey apaçık ortada ; Acillllll en öncelik verilip tez zamanda çözüm odaklı eylemlere geçilmesi gerekir. Bizi bu zehirli havaya mahkum eden zihniyet varken çözüm oluşması imkansız gibi görünüyor.. Temiiiiz derin nefes almak artık Düzce’miz için ne yazıkki söylenmez durumdadır…Sanayi bölgesinin kesinlikle genişletilmemesi ; mümkünsede havamıza ve suyumuza zehir saçan 3 cü sınıf fabrikaların ağır cezalarla kapatılması zorunluluğu oluşmuştur. Sanayi bölğeleri oluşturulurken gelişi Güsel , o bölge için kapasitesinde fazla olmaması gerekmektedir. SANAYİ=ĞÖÇ=TiRAFİK=ZEHİRLİHAVA DUUUUUUUUUUURRRRRRR
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın