banner851

banner614

REHAVET DEVAM EDİYOR, VAKALAR ARTIYOR…

Vaka sayısının 30 bin sınırına dayandığı ve dördüncü dalga ihtimalinin dile getirilmeye başlandığı şu günlerde kritik Bilim Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Bayramdaki rehavetin devam ettiğini belirten Bakan Koca, “Zor kazandığımız iyi alışkanlıklarımıza geri dönmeliyiz. Unutmayın, kalabalıklar yine riskli, maske yine gereklidir." dedi. Bakan Koca, aşı olmayanların yan yana oturulan alanlara girişlerinde de yeni uygulamaların sinyalini verdi.

banner619
Sağlık & Çevre 05.08.2021, 12:08 05.08.2021, 16:59
3313

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayılarının hızla arttığı bir dönemde yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından kritik sınır kabul ettikleri 20 binin çok üzerinde seyreden günlük vaka sayıları, aşılama süreci ve toplum bağışıklığını sağlayacak bir aşılanma oranına kavuşmak için yapılması gerekenlerin ele alındığını bildirdi.

Bayram rehaveti devam ediyor

Vaka sayısının dün yaklaşık 25 bin olduğunu hatırlatan Koca, "Mevcut durum bayram tatilindeki bulaşmaların artarak devam ettiğini ortaya koymaktadır. Salgın, hayatın inkar edilemez bir gerçekliğidir. Salgın gündemine alışılmış olsa bile salgına karşı verilecek mücadele basite indirgenemez. Riske karşı gerekli tedbirleri almak, içten içe korktuğu halde hastalık yokmuş gibi davranmaktan daha kolaydır. Zor kazandığımız iyi alışkanlıklarımıza geri dönmeliyiz. Unutmayın, kalabalıklar yine riskli, maske yine gereklidir." dedi.

Aşılama yeniden hızlanıyor

Bakan Koca, BioNTech aşısının, üretimde yaşanan aksama sebebiyle Türkiye'ye sevkiyatında 31 Temmuz-3 Ağustos'ta, 4 gün azalma olduğunu belirterek, "BioNTech aşılarımız dün gece gelmeye başladı. 13 milyon doza yakın aşımızı pazartesi gününe kadar teslim alacağız. Cuma günü normal hızımıza dönüyoruz. Durumu anlayışla karşılayan halkımız sağ olsun." ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Hürriyet’e konuşan Bakan Koca, aşı olmayanlara yönelik kısıtlamalar yerine ikna yöntemiyle aşı çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Koca, "Vatandaşımızı bilgilendirerek, ikna ederek aşabileceğimizi düşünüyorum. Zorlayıcı bir tedbirin olması kanaatinde değilim" dedi.

Aşı olmayanlar 2 gün arayla test yaptıracak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı olmayanlara PCR testiyle ilgili yakında yeni kararlar alınabileceğine işaret etti. Toplumda kalabalık olabilecek yerlerde PCR testi istenebileceğini söyledi. Sözlerine şöyle devam etti: "Bazı alanlarda dünyada da yer yer uygulandığı şekliyle vatandaşımızı korumak için aşı olanın yanında aynı uçakta, aynı otobüste, aynı sinemada ya da tiyatroda oturacak olan kişinin o virüsü taşıyıp taşımadığını öğrenmek için PCR testi isteyebiliriz. Sinemaya, tiyatroya gitmek istiyorum, uçağa, şehirlerarası otobüse bineceğim diyorsanız..."

Testler ücretsiz olacak

Aşı yaptırmayanlar için de PCR testinin uygulanabileceğini söyleyen Bakan Koca, "Test ücretsiz olacak. Fakat öyle hızlı kitlerle yapılan testlerden de olmayacak. Hayat devam edeceği için aşı olmamakta direnenler iki gün arayla devlet hastanelerinde ücretsiz PCR testi yaptırabilecek" dedi.

“Okullar mutlaka açılmalı”

Yüz yüze eğitimle ilgili de bilgi veren Bakan Koca, "Ben özellikle bu yıl okulların mutlaka açılması gerektiği kanaatindeyim. Üniversitelerle ilgili zaten aşıyı önerdik" açıklamasını yaptı. Tedbirlerin sıkı bir şekilde uygulanması gerektiğini söyleyen Koca, kurallara uyulmadığı sürece vakaların artabileceğini söyledi. Bir kez daha aşı vurgusu yaptı. Koca, "Bağışıklığı sağlamak için bizim aşılamayı yüzde 75-80 oranlarına hızla çıkarmamız gerekiyor. O oluşmadıkça sürekli bu enfeksiyon dalgası devam edecek" diye konuştu.

banner844
Yorumlar (3)
Vatandaş 1 ay önce
Diğer aşılar tek doz oluyor da bu aşı neden 3 doz oluyor.
Düzceli 2 ay önce
Asla aşı olmam asla
Koyun değilim 2 ay önce
Hani o günde 16 tane çaktıkları haplar varya heh işte o hapları Sağlık bakanının medipol üniversitesi ve mehmet özün yeğeninin firması ortak üretiyor..bol vaka bol ilaç..aşılar varyantı daha çok bulaştırıyor bütün dünya kabul etti..koyun olmaya devam