banner851

banner955

RUHSAL SIKINTILARLA BAŞ ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, Düzce’de halk sağlığı için canla başla çalışan sağlık çalışanlarının da ruh sağlığını bozdu. Salgın sürecinin sağlık çalışanlarının mental sağlığında problemler meydana getirdiği açıklandı.

Sağlık & Çevre 14.11.2021, 15:00 14.11.2021, 17:19
810

Düzce’de özellikle koronavirüs salgını sürecinde omuzlarındaki yük daha da artan sağlık çalışanları bir yandan fiziksel yorgunlukla bir yandan da ruhsal sıkıntılarla baş etmeye çalışıyor.

Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneğince (TAHUD) çevrim içi düzenlenen 20. Ulusal Aile Hekimliği Kongresi'nde "Pandemide ruh sağlığımız ne durumda" başlıklı bir sunum yapan Prof. Dr. Çayır, Kovid-19'un en çok etkilediği grupların başında sağlık çalışanlarının geldiğini ifade etti.

Çayır, dünya genelinde 60 milyondan fazla sağlık çalışanı bulunduğunu, sağlıklı bir toplum için en kıymetli kaynağın sağlık çalışanları olduğunu dile getirdi.

Sağlık sektörünün güvenlik ve sağlık riski açısından en tehlikeli çalışma alanlarının başında geldiğini belirten Çayır, salgın döneminde bu riskin daha çok arttığını vurguladı.

Çayır, salgın sürecinin sağlık çalışanlarının mental sağlığında problemler meydana getirdiğine dikkati çekti.

Salgın döneminde yaşanan sorunlar ve sıkıntıların sağlık çalışanlarında duygusal değişikliklere yol açtığını aktaran Çayır, şunları kaydetti:

"Yapılan çalışmalar sağlık çalışanlarının bu dönemde mental sağlığının bozulduğunu gösteriyor. Sağlık çalışanlarında pandemide en çok bildirilen mental sağlık sorunları anksiyete, depresyon, huzursuzluk, uyku problemleri ve somatik problemler oldu. En çok huzursuzluk, sıkıntı ve uyku problemleri pandemide bildirilen mental sorunlar. Yapılan bir başka çalışmaya göre pandemi döneminde 5 sağlık çalışanından birinde depresyon ve anksiyete riskinin çok yüksek olduğu, yine 5 sağlık çalışanından ikisinde uyku problemleri olduğu görülmüştür." (ÖNCÜ HABER/AA)

Yorumlar (1)
aklaer 1 yıl önce
Sağlıkcılar için otobüslere ücretsiz bindirme hakkıda verilse güzel olurdu..
Yeni Sayımız