banner851

banner614

SAĞLIK CAMİASINDAN BÜYÜK TEPKİ!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Afrin bölgesinde başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı'na ilişkin 'Savaş bir halk sağlığı sorunudur' tanımlaması yapan Türk Tabipler Birliği'ne tepki gösteren Sağlık Bakanlığı'nın açıklaması İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da yayınlandı. TBB'nin açıklamasını zamanlama olarak "düşündürücü ve maksatlı" olarak niteleyen bakanlık, "Sağlık camiası olarak bu açıklamaları kabul etmiyor ve kınıyoruz." ifadesini kullandı. Diğer taraftan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türk Tabipleri Birliği (TTB) yetkilileri hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, 11 yönetici hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi.

banner619
Sağlık & Çevre 30.01.2018, 10:50 31.01.2018, 13:32
3996

TSK'nın Afrin'de teröristleri temizlemek için başlattığı operasyona ilişkin yaptıkları açıklama büyük tepki çeken Türk Tabipler Birliği (TTB)'nin 11 yöneticisi için bu sabah gözaltı kararı verildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, haklarında karar çıkartılan TTB'nin 11 yöneticisinin gözaltına alınması için çalışma başlattı. Ankara merkezli 8 ilde gözaltı, arama ve el koyma işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Diğer taraftan Türk Tabipleri Birliği (TTB)'yi kınayan Sağlık Bakanlığı'nın basın açıklaması Düzce İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da yayınlandı.

"Milletin mahşeri vicdanında yara açmaktadır"
Bakanlık açıklamasında şunları kaydetti. "Türkiye’nin Afrin bölgesinde “Zeytin Dalı Harekatı”nı başlattığı bir dönemde Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan açıklama zamanlama olarak düşündürücü ve maksatlıdır. Sağlık çalışanlarımız yara sararken, Türk Tabipleri Birliği’nin yaptığı açıklama milletin mahşeri vicdanında yara açmaktadır. Ülkemizin güvenliğini tehdit eden terör saldırılarına karşı milletimizin egemenliğini ve hayat hakkını savunmak için yapılan bu harekatın meşru müdafaa olduğu bütün dünya tarafından kabul edilmektedir. Meslek örgütü olan Türk Tabipleri Birliği’nin bu açıklaması, sağlık çalışanlarının görüş ve hissiyatlarını yansıtmamaktadır. Savaş karşıtı açıklama yapılacaksa, binlerce kilometre ötelerden gelip, kardeş ve dost toprakları işgal etmek isteyenlere karşı yapılmalıdır. Halkın can güvenliğini gözeten beyanlarda bulunulacaksa, daha dün Kilis’te cami, Hatay’da Pazar yeri vuran terör örgütüne karşı beyanda bulunulmalıdır. Yaklaşık 4 milyon Suriyeli'ye kucak açan Türkiye’ye karşı en ufak bir imada bulunmak hakkaniyete sığacak ve kabul edilecek bir aydın davranışı değildir. Sağlık camiası olarak bu açıklamaları kabul etmiyor ve kınıyoruz."

Tabipler Birliği'nin açıklaması
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi'nin 24 Ocak 2018 Çarşamba günü yaptığı açıklamada şu ifadeler yer almıştı:
"Biz hekimler uyarıyoruz: Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur. Her çatışma, her savaş; fiziksel, ruhsal, sosyal ve çevresel sağlık açısından onarılmaz sorunlara yol açarak büyük bir insani dramı da beraberinde getirir. Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak, yaşamı savunmanın, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz. Savaşla baş etmenin yolu, adil, demokratik, eşitlikçi, özgür ve barışçıl bir yaşam kurmak ve bunu sürekli kılmaktır. Savaşa hayır, barış hemen şimdi."

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (12)
Baki Çelik. 4 yıl önce
Bu pyd terorist diyorsun ama liderini sarayinda iki kez kirmizi halilarda agirliyorsun.varmi aciklamaniz buna
Baki Çelik. 4 yıl önce
Baris surecinde akp analar aglamadin cocuklar olmesin diye teror orgutuyke masaya oturdu deniyirdu alkis aliyirdu.Aynisini doktorlar soyleyince neden hapse atiyorsunuz.Kinayin elestirin ama her kafaniza estiginde tutuklarsaniz memlekette adam kalmaz
Tabip 4 yıl önce
Seni tabip bozuntusu siyaset yapacaksan çıkar beyazi git siyaset yap hdpkk ağıyla konusma butur kurumlar acilen kapatılmalı tüm yöneticileri omur boyu dernek kurmaktan yasaklanmali birlik kapatılmalı
bırakın bunları da 4 yıl önce
en basit ilaç için bile yılardır dışarıya milyarlarca dolar ilaç parası ödüyoruz. Bunun önüne geçmek milli bir mesele değil mi .bunun için ne yaptınız bunu da açıklayın...
Xxl 4 yıl önce
Amrika Afganistan’a Irak’a suririyede girmiş olduğu savaşçılara işgallere karşı yapsaydın derdin ki adam haklı ama su an bu açıklama yersiz siz kendinizi bilime harcayın bırakın bu işleri
Kaynaşlılı 4 yıl önce
Sıra mimarlar odasında bunların başını ezmek lazım ne mutlu türküm diyene
Neyle eziyon? 4 yıl önce
Kardeş; sen sen ol gaza gelme? Devletin görevlileri hukuk için de görevlerini yaparlar, Sen kimin adına, kimin başını ne hakla eziyon, kendini devletmi sandın?
Yapma bunu 4 yıl önce
Kaynaşlı'lı kardeş , Kaynaşlı ya büyük harfle başlıyorsun da Türk yazarken, küçük harf kullanıyorsun. Türklüğünle elbette çok öğün,ama yazarken de aynı dikkati ver.
Hasa Tahsin 4 yıl önce
1-Kurtuluş Savaşı veya Çanakkale Savaşında hep beraber ''Savaşa Hayır''deseydik ne olurdu.Düşman üstümüzden geçerdi.Bunlar Tıbbiyeli Hikmet'i bilmiyor mu?Bal gibi biliyor.Utangaç PKK destekçiliği yapıyorlar.Yıllardır bu meslek odalarının merkez yönetimine kadar sızdılar.Atatürkçü,vatansever hekimlerimiz,mimarlarımız gerekli tepki ve dikkati göstermediler.Bunlar meslektaşlarının itibarını lekelediler.Bundan oda üyeleri ders çıkarmalı.
Gürol 4 yıl önce
İnşAllah bundan sonra demokrasi, özgürlük adı altında vatanına ihanet eden avrupa beslemesi, millet sömürücülerine izin verilmez. Güzel olmuş, en iyi savunma taarruzdur.
İnşallah 4 yıl önce
İnşAllah Pkkya açılım diye göz yumulmaz, inşAllah din diyerek Fötöcular bir daha korunmaz, İnşAllah Barzani'ye Salih Müslime kırmızı halı, Kürdistan bayrağı asılmaz...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın