banner851

banner955

SAĞLIKTA ÖNEMLİ GELİŞME! ÜCRETSİZ OLACAK

Düzceliler’in sağlıklarına kavuşmaları için başlatılan kampanyalara büyük destek verdiği SMA’lı çocukların yurt dışından temin edilen pahalı tedavileri için ailelerin mücadeleleri devam ederken, önemli bir gelişme yaşandı. Artık Düzce’de evlenecek çiftler istedikleri takdirde ücretsiz SMA taraması yaptırabilecek.

Sağlık & Çevre 06.10.2021, 15:30 06.10.2021, 14:59
810
SAĞLIKTA ÖNEMLİ GELİŞME! ÜCRETSİZ OLACAK

Sağlık Bakanlığınca 81 ilde, evlilik öncesindeki çiftlere ücretsiz Spinal Müsküler Atrofi (SMA) taraması yapılacak.

Bakanlık tarafından ülke genelinde "Evlilik Öncesi Ulusal SMA Taşıyıcı Tarama Programı" başlatılacak. Program kapsamında, Düzce’de evlenecek çiftler, ücretsiz SMA taraması yaptırabilecek.

Program kapsamında kullanılacak 800 bin tarama kiti alımı için bakanlık tarafından düzenlenen ihaleye 8 Ekim saat 11.00'e kadar teklif toplanacak. İhale sürecinin ardından uygulamanın hızlıca hayata geçirilmesi planlanıyor.

Hedef hastalıklı doğumların önüne geçmek

SMA genetik geçişli bir hastalık olduğundan, tarama programıyla taşıyıcı çiftlerin, evlilik öncesinde belirlenmesi amaçlanıyor. Böylece, ailelere bebeğin hasta doğabileceği anlatılarak doğum öncesinde tedbir alınması sağlanacak. Bebeğin SMA'lı doğmasının önlenmesi için isteyen çiftler, tüp bebek uygulamasına yönlendirilecek. Türkiye'de her yıl ortalama 170 SMA'lı bebek dünyaya geliyor. Uygulama, bunun önlenmesi için büyük önem taşıyor.

SMA nedir?

Sinir hücrelerini etkileyen, kalıtsal ve ilerleyici bir kas hastalığı olan SMA, nadir görülüyor. Hastalık, omurilikteki motor sinir hücrelerini etkileyerek yürüme, yemek yeme ve nefes alma gibi temel kabiliyetlerin işleyişini bozuyor. (ÖNCÜ HABER/AA)

Yorumlar (1)
Mansur Başkanım 1 yıl önce
Ankarada başlatmıştı bu işi, sıra bize de gelmiş.
Yeni Sayımız