banner851

banner614

SANAL BAĞIMLILIĞIN ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR?

banner619

Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Sayar, "Bir evde anne ve baba ekransız saatler oluşturabiliyorsa yani ailenin bir araya gelip muhabbetin oluşacağı bir ortam yaratabiliyorsa çocuğun bir alternatifi olacaktır." dedi.

banner846
Sağlık & Çevre 12.01.2020, 15:18
627
SANAL BAĞIMLILIĞIN ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR?
banner844

Psikiyatri uzmanı ve yazar Prof. Dr. Kemal Sayar,  sanal bağımlılığının sosyal hayatta gerçek ilişkiler kurabilme yeteneğini azalttığını söyledi.



Sayar, ekran bağımlılığının çocuklarda azaltılması için ebeveynlerin üzerine büyük sorumluluk düştüğünü dile getirdi.



Söz konusu bağımlılığın yaygınlaşması ile modernleşmenin ise birlikte incelendiğini aktaran Sayar, bulunulan mekanda erişilen sanal dünyanın kişiyi o ortamdan soyutladığını belirtti.
 



“Ekran karşısında kaldıkça empati yeteneğimizi kaybediyoruz”
Ekran karşısında kaldıkça empati yeteneğimizi kaybettiğimizi belirten Sayar şunları söyledi: "Çocukların ekran bağımlılığı problemi, anne-babaların ekran bağımlılığı probleminden kaynaklanmaktadır. Bir evde herkes ekrana bakıyorsa çocuğun ekrana bakmaktan başka bir çaresi yoktur. Ama bir evde anne ve baba ekransız saatler oluşturabiliyorsa yani ailenin bir araya gelip muhabbetin oluşacağı bir ortam yaratabiliyorsa, çocuğun bir alternatifi olacaktır. Ne kadar ekran karşısında vakit harcarsak insan yüzlerini okumayı da o kadar unutuyoruz. Yüz okumayı unutmak demek halden anlamayı unutmak demek. Ekran karşısında kaldıkça empati yeteneğimizi kaybediyoruz. Bir süre sonra da donuk insanlar ortaya çıkmaya başlıyor."
 

Yorumlar (2)
Memet 1 yıl önce
Asrın hastalığı digital bağımlılık.Herevde uygulanmasi gereken bir zaman sınırlaması ile saatinde ilaç kullanimi gibi telefonlarimizi ve sosyalmedyayı kullanmalıyız.Tehlike çizgileri coktan aştı.Aile Bak,M.Eğitim.G.veSporbakanligi uyuyor
Vatandas 1 yıl önce
Çocuğunuz kendi yaradılışınız düzeninizin dışına çıkmışsa sanal bağımlılığın etkisi altına girmiştir.asil gerçek kamerayla gözler arasında beyne yükleme yapmaktadır.cocuklarin beyin gelişimini erken yaşta hızlandırmaktadır.cocuk büyüklerin
25°
kapalı