banner851

banner614

SINIRLAMA GELİYOR!

banner619

Belediyelerin muhtemel depremleri ve riskli binaları göz önünde bulundurarak çalışmalar yapmasını isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Düzce’de sık sık tartışma konusu olan yüksek katlı binalar ile ilgili de önemli bir açıklama yaptı. Buna göre; yatay yapılaşmayı özendirecek yönetmelik ile şehirlerde kat yüksekliğini arttıracak plan değişiklikleri sınırlandırılacak.

banner846
Sağlık & Çevre 09.10.2017, 14:07 10.10.2017, 15:15
6055
banner844

Düzce’de büyük sorun: Yıkılmayı bekleyen hasarlı binalar
1999 yılında 3 ay arayla iki büyük yıkım yaşayan Düzce, birinci derecede deprem bölgesinde olması nedeniyle muhtemel bir deprem riski ile karşı karşıya… Mahkeme süreçleri nedeniyle yıkılmayı bekleyen hasarlı binaların varlığı tehlike teşkil etmeye devam ederken, söz konusu riskli yapılar için geçtiğimiz yıl düğmeye basan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün çalışmaları hızlandırması bekleniyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki katıldığı bir programda nüfusun yüzde 71’inin deprem bölgesinde yaşadığını belirterek, deprem gerçeğini bilerek hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

“Belediyeler riskli binaları göz önünde bulundurarak çalışmalar yapmalı”
Belediyelerin de muhtemel depremleri ve riskli binaları göz önünde bulundurarak çalışmalar yapmasını isteyen Özhaseki, hedeflerinin 2030'a kadar yılda 500 bin binayı yeniden yıkıp yapmak olduğunu dile getirdi.

Kentsel dönüşümü acil yapılması gereken işler arasına aldığını dile getiren Özhaseki, son 100 yılda Türkiye'de 6 şiddetinin üzerine 56 deprem meydana geldiğine dikkati çekerek, ülkede nüfusun yüzde 70'inin deprem bölgesinde yaşadığını, toprakların ise yüzde 60'ının deprem bölgesinde olduğunu belirtti.

Yüksek katlı imarlara sınırlama
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ayrıca depremlerden sonra şehir merkezinde kat imar izni 2 iken bugün bazı bölgelerde 4’e kadar çıkan ve Konuralp bölgesinde 42 katın dahi yükseldiği Düzce’de sık tartışmaya açılan yüksek katlı binaların kentlerde oluşturduğu olumsuzluklarla ile ilgili CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt verdi. Bakan Özhaseki, yatay yapılaşmayı özendirecek yönetmelik çıkardıklarını ve kat yüksekliğini arttıracak plan değişikliklerini sınırlandıracaklarını bildirdi. 

Bakan Özhaseki, kentlerde yapılan kat yüksekliklerinin imar planı kararıyla belirlendiğini, çevre düzeni planlarında ise yerleşmenin gelecekteki nüfus projeksiyonu öngörüldüğünü ifade etti. 

“Karşılıklı bina cepheleri arasında asgari mesafe koşulu getirilmesi öngörüldü”
Bakanlıklarınca yayınlanan yönetmeliklerde yatay yapılaşmayı özendiren hükümler bulunduğuna dikkat çeken Bakan Özhaseki, Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği'ne "İmar planı değişiklikleri" başlıklı 26'ncı maddesinde plan değişikliğiyle plana verilen kat adedinin veya bina yüksekliğinin arttırılması hâlinde karşılıklı bina cepheleri arasında asgari mesafe koşulu getirilmesinin öngörüldüğünü ve bu hükümle kat yüksekliğini arttıran plan değişikliklerinin sınırlandırılacağını açıkladı. 

Bakan Özhaseki, “Ayrıca, aynı maddede genel olarak, kat adedi veya bina yüksekliğini arttıran imar planı değişikliklerinin yörenin yerleşim yerleri, dokusu ve kimliği dikkate alınmak suretiyle, şehrin veya alanın yakın çevresinin silueti, yapıların güneşe göre cephesi ve yönlenmesi özelliklerini olumsuz yönde etkilememesi esas alınarak yapılması öngörülmüştür.” diye konuştu.

Haber:C.ÜSTÜNER

Yorumlar (14)
omer 4 yıl önce
Bilimle uzaktan yakından alakası yok.Tüm teknik sorumlulukları yerine getirildikten sonra Düzce'de hemde şehir merkezinde 100 katlı gökdelen bile yapılır ama siz illa başkalarına örnek olmasın diye sınırlama getirirseniz Düzce "Köy" kalır.
Okan 4 yıl önce
Her yere beton döktünüz be... Univ. Den k. Alpe giden yolda bir park alanı dahi ayırmadınız. Kaldırım dahi yapılmıyor... Rant ve para hırsınızla gelecek nesillere yasanmaz bir duzce bırakacaksınız. Sehri betona gomuyorsunuz. Haram olsun
İnş müh 4 yıl önce
Yüksek binalar sanılanın aksine depremde daha güvenlidir. Çünkü zemin hakim titreşim periyodunun bina salınım periyodunu yakalama ihtimali daha azdır. Önemli olan doğru süneklikte ve doğru statik hesabın yerinde doğru uygulanması...
HAYAL 4 yıl önce
BU KADAR YÜKSEK KATLI BİNALARI YAPIYORUZ DA ALLAH KORUSUN YANGIN ÇIKTIĞINDA NASIL MÜDAHALE EDİLECEK BİZDE KAÇ METRE İTFAİYE MERDİVENLİ ARACIMIZ VAR BU YÜKSEK KATLI BİNALARI SÖNDÜRMEYE YETER Mİ?
Yerli 4 yıl önce
Can D. Birseyi de bilme beee..herseye bir yorumun var. Git 42. Katta otur depremden sonra görelim seni.
Tuhaf 4 yıl önce
Katlı binadan ev mi alınır arkadaş ona verilecek parayla 2 dönüm yer alın adam gibi tek katlı Bahçeli garajlı havuzlu ve geniş balkonlu bir ev yapın da ayağınız toprağa değsin elektiriği stresi bunalımı atın. Sağlıklı ev Bahçeli evdir.
42 kat nerede 4 yıl önce
42 kat konurlapde diyor.yapıldı mı yapılacak mı.adı var mı.42 kat nedemek yaa.vardır bir yanlışlık galiba.
kasabalı 4 yıl önce
hastane yolunda temeli atıldı.
SELMA 4 yıl önce
KONURALP DE YAPILAN MÜSTAKİL EVLERİN ÖNÜNE ÇOK KATLI BİNALARI DIKTİLER DEPREM DOLAYISI İLE İKİ KATTAN FAZLA VERİLMEMİŞTİ ŞİMDİ BİZ BU KATLARIMI İZLEYECEĞİZ KOMŞULUK HAKLARI NOLDU
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın