banner851

banner614

SOKAKLAR MASKESİZ KAYNIYOR, DENETİM YOK

Yeni tip koronavirüs salgınında bir süredir yeni bir kâbusu yaşayan Düzce’de son 3 günde 5 kişi daha yaşam savaşını kaybetti. Günlük vaka sayısının 100’lü seviyelerde seyrettiği kentte pandemi servis ve yoğun bakımı orta ve genç yaştan aşısız vatandaşlarla dolmaya başladı. Son bir ayda yaşamını salgın nedeniyle ölen 25 kişinin de aşısız olduğu öğrenildi.

banner619
Sağlık & Çevre 01.09.2021, 13:00 02.09.2021, 15:39
3833

1 Temmuz’da başlayan tam normalleşme sürecinin ardından rehavetin baş gösterdiği ve aşılamanın da Türkiye ortalamasının altında kaldığı Düzce’de koronavirüs salgınını kâbusu büyüyerek devam ediyor. Düzce sokaklarında salgın yokmuşçasına maskesiz gezenlerle birlikte vaka, ölüm, hastaneye yatış ve yoğun bakım sayılarındaki tedirgin eden artış sürüyor.

3 GÜNDE 5 ÖLÜM

Ölümcül salgın kol gezmeye devam ederken son 3 günde 5 kişi salgın kaynaklı olarak hayatını kaybetti. Bu vefatlarla birlikte Düzce’de COVİD-19’un yaşamdan kopardıklarının sayısı 208’e yükseldi. Son bir ayda yaşanan vefat sayısı da 25’e çıkmış oldu. Öte yandan aşının ölümcül virüse karşı koruyuculuğu da bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Son bir ayda ölenlerin tamamının aşı süreci tamamlanmayan vatandaşlar olduğu öğrenildi.

GÜNLÜK VAKA 100’ÜN ÜSTÜNDE

Günlük vakanın 100 civarında seyrettiği kentte 31 Ağustos günü 102 kişiye daha COVİD-19 teşhisi konuldu. Düzce’de Mart 2020’den bu yana yeni tip koronavirüsle enfekte olanların sayısı da 44 bin 252’ye yükseldi. Vaka sayısındaki artış nedeniyle sürekli yukarı çıkan aktif vaka sayısı da bin 627’ye ulaştı.

YOĞUN BAKIM ORTA VE GENÇ YAŞ AŞISIZLARLA DOLU

Aşılama oranının düşük kaldığı orta ve genç yaş hastalarla dolmaya devam eden pandemi servisindeki hasta sayısı da günbegün artıyor. Çoğunluğu aşısız olan 28 kişi yoğun bakım servislerinde yaşam savaşı verirken tedaviye cevap vermeyen 11 kişi ise entübe edildi.

SOKAKLAR MASKESİZLERLE DOLU, DENETİM YOK

Tablonun her geçen gün ağırlaştığı Düzce’de uzmanlar kalabalık alanlara girilmemesi ve zorunluluk halindeyse kısa süreyle sınırlı tutulması konusunda uyarıyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarının hayati önemi apaçık ortadayken Düzce sokaklarında hem kendilerini hem de toplumu riske atan vurdumduymaz maskesizler içinse denetim yapılmaması salgının her gün en az bir kişiyi yaşamdan kopardığı kentte soru işaretlerine neden oluyor.

MAVİ KATEGORİYE 1 PUAN KALDI

Mücadelenin bel kemiği aşılamada da Türkiye ortalamasının altında seyreden Düzce, 81 şehir arasında 54. sırada yer alıyor. Karadeniz kıyı şeridinde mavi renge bürünmeyen tek il olan Düzce’de 18 yaş üstü en az bir kez aşılananların oranı yüzde 74’e ulaştı. Toplum bağışıklığı yolunda aşılama oranının hızla yukarı çıkarılması için aşı olmayanlar bir an önce kendilerinin, sevdiklerini ve toplumun sağlığı için aşıya davet ediliyor. Düzce Valisi Cevdet Atay koordinasyonunda ‘köy köy, mahalle mahalle aşı seferberliği’ ile aşı vatandaşların ayaklarına kadar götürülmeye devam ederken yaklaşık 250 sabit noktada da aşı uygulaması yapılıyor.   

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (8)
sinan kambur 2 hafta önce
MADEM SOKAKLAR MASKESİZLERLE DOLU YETKİLİLER NERDE PENCEREDEN Mİ İZLİYORLAR?? ÇOK KOMİK YAAA
Özlem 2 hafta önce
Dış ülkeden gelenler düğünler nişanlar sünnetler kınalar cenazeler tatiller ne zaman serbest kaldı vakalar arttı . Gitmeyin kardeşim. Turizmciler kazansın diye serbest ettiler . Şimdi de kırtasiyecilerde kazansın diye okulları açıyorlar bir ay sonra kapatırlar . Hep bir oyun
Engin 3 hafta önce
Oktay efendi iki sene sonra yalvaracaksın kan versin bana aşısı biri diye..inşAllah muhtaç kalırsın..O aşısız dedikleriniz en az ikimdoz sinovac vurulmuştur yalan söylüyorsunuz çünkü 3 doz olmayana aşısız deniyor
sevinç 3 hafta önce
keşke Fatih Erbakan ın bu konudaki davasını haber yapsanız.. bir fark yaratsanız ana akım medyadan
Covid 3 hafta önce
Aşı dan ziyadeee çalışan insanlarız kaç bin insan dükkana giriyor herkes maskesiz biz nie takıyoruz ozaman ceza yedik ya bu yüzden gizli kontroller yapılsın gene dolaşılsın saha da
X 3 hafta önce
Evet kerizsin ölenler hak etmismis aşı olanlar ölmeyecek se bu neyin kini öfkesi sen hastada olmayacaksin rahat ol
Defne 3 hafta önce
Amaç daha fazla insan ölmemesi cahil cahil konuşma Allah aşkına!
Oktay 3 hafta önce
Acımam üzülmem hak ettiler aşı olsalardı biz kerizmiyiz aşı olduk aşı olmayan sorumsuz insanların yüzüne biz madur oluyoruz