banner851

banner955

SOLUDUĞUMUZ TEHLİKE!

Düzce’nin önemli çevre sorunlarından olan hava kirliliğine akademik pencereden bakılarak, çözüm yolları aranmaya devam ediliyor. Düzce Üniversitesi’nde düzenlenen “Düzce’de Dünden Bugüne Hava Kirliliği ve Akciğer Sağlığı” konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Peri Meram Arbak, Düzce’de hava kirliliğini önlemenin yolunun öncelikle havayı kirletmemekten geçtiğini ve şehir yapılaşmasında bilinçli hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca hava kirliliğinden en fazla çocukların etkilendiğinin altı çizildi.

Sağlık & Çevre 25.02.2018, 11:46 26.02.2018, 13:50
1355

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi, düzenlediği Konferanslar Serisinin 30.’sunda “Düzce’de Dünden Bugüne Hava Kirliliği ve Akciğer Sağlığı” konusunu ele aldı.

“Hava akımı düşük”
Programın ilk sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Peri Meram Arbak, Düzce’deki hava kirliliğini ve önlenmesi için yapılması gerekenleri katılımcılarla paylaştı. Yapılan incelemelerde Düzce’nin etrafının dağlarla çevrili olmasından dolayı hava akımının düşük düzeyde olduğunu belirten Prof. Dr. Arbak, Düzce’de hava kirliliğini önlemenin yolunun öncelikle havayı kirletmemekten geçtiğini vurguladı. Şehir yapılaşmasında bilinçli hareket edilmesi gerektiğini de belirten Prof. Dr. Peri Meram Arbak, yerleşim yerlerinde inşaatların rüzgar koridorları oluşturacak şekilde projelendirilmesinin yapılmasını söyleyerek, egzoz gazları ile ısıda kullanılan kömür atıklarının da havayı aşırı derecede kirlettiğini ifade etti.

Ölüm risklerini de arttırıyor
“Düzce İlinde Hava Kirliliği ve Solunum Hastalıkları” başlıklı sunumunu yapan Doç. Dr. Ege Güleç Balbay, hava kirliliğinin; solunum fonksiyonlarını kötüleştirerek şikayetleri, acil başvurularını arttırdığı gibi ölüm risklerini de arttırdığını belirtti. Akciğer kanserinin nedenleri arasında hava kirliliğinin de olduğunu belirten Doç. Dr. Balbay; astım, akut bronşit, pnömoni, akut farenjit, akut nazofarenjit ve alerjik rinit ile poliklinik başvurularının hava kirliliğiyle ilişkili olduğunu vurguladı.

En fazla çocukları etkiliyor
Programın son sunumunu gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Pınar Yıldız Gülhan ise hava kirliliğinin çocuklar üzerindeki etkilerine değindi. Çocukların bedensel ve zihinsel gelişim içerisinde olduğundan çevresel etmenlerin kalıcı etki yapma riskinin daha yüksek olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Gülhan, hava kirliliğinden en fazla çocukların etkilendiğinin altını çizdi. Isınma amaçlı olarak daha temiz yakıt kullanımının çocuklarda akut alt ve üst solunum yolları enfeksiyonlarını önemli oranda azalttığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Pınar Yıldız Gülhan, çocukluk çağı enfeksiyonlarını engellemenin, erişkin yaşta gelişebilecek kronik akciğer hastalıklarından koruyacağını ifade etti.

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (6)
MÜHENDİS 5 yıl önce
Tek çözüm dağlardan biri delinerek hava sirkülasyonu sağlanmalı...İncelerseniz bazı illerde örneği var..
Herkes elini taşın altına 5 yıl önce
Neden stklar toplanıp bir eylem planı oluşturup yapılmasını sağlamıyor? STK’lar siyaseti bıraksın kurulma amacına uygun hizmet etsinler.
duzcelı 5 yıl önce
hava temizlemek için ruzgar turbunu hem havayı temizlemek hemde enerji uretmek faydalı olur
çözümlemeci 5 yıl önce
düzce coğrafi yapısı ve verimli topraklarıyla eskiden yeşil düzceydi şimdi ise yapılan bilinçsiz sanayi devrimleri sayesinde nefessiz düzce oldu düzceden organize sanayi gitmeli organik tarım getirilmeli hava akımın olduğu bölgelere fabrikalar kurmak halkı makineleştirmek doğru çözüm değil insanların topraklarına sahip çıkmaya teşvik edilmesi gerekli
Aydınpınarlı 5 yıl önce
Doğalgazı tüm bölgede yaygınlaşmalı aydınpınar köyüne 2-3 km. Uzaklığa dogalgaz hattı gelmiş fakat abone sayısı yeterli değil masrafı kurtarmaz diye olumsuz bakılıyor.boşuna toplantılar yapmayın. Çözüm belli.
Aydınpınarlı 5 yıl önce
Sorunun çözümü çok basit yaşadığımız bölge bir çanağa benziyor.çanağın ortası doğalgaz kullanıyor.çanağın kenarındaki yerleşim bölgeleri kömür özellikle son yıllarda kalitesiz kömür kullanıyor.
27
parçalı az bulutlu