banner851

banner955

SON 1 HAFTADA YALNIZCA 10 SAAT…

Düzce’de kasım ayı sisli bir havayla başladı. Sisli ve basık hava kentin kronik hava kirliliği problemini de bir kez daha gözler önüne serdi. Düzce’de ölçümlerini sürdüren her 3 istasyondan gelen hava kirliliği verilerine göre Düzce’nin havasındaki kirlilik oranı ‘hassas’ seviyeye çıktı. Bakanlık Düzceliler’i uyardı.

Sağlık & Çevre 02.11.2021, 17:00 02.11.2021, 18:40
918
SON 1 HAFTADA YALNIZCA 10 SAAT…

Düzce, dün akşam saatlerinden itibaren sisli havanın etkisine girdi. Özellikle gece saatlerinde sis etkisini arttırınca görüş mesafesi 5 metreye kadar düştü. Bazı yerlerde adeta göz gözü görmezken trafikteki sürücüler de zor anlar yaşadı.

Soğuyan havayla birlikte kömür kullanımı da arttı. Düzce’nin üzerine çöken sis ve kömür yakımı hava kalitesini de etkiledi. Yıllardan beri süregelen ve bu yıl henüz ekim ayı bitmeden kendisini gösteren hava kirliliğinde 1 Kasım itibariyle veriler tedirgin edici boyutlara ulaştı.

Düzce ‘havasında’ değil!

Solunabilir bir hava için 0 ile 50 arasında olması gereken PM25 değeri, Cedidiye Meydanı’nda bulunan istasyonda 128 olarak ölçüldü. Aziziye Mahallesi’ndeki istasyondaysa bu değer 120’ye kadar çıktı. Verilere göre bu bölgelerde yaşayan vatandaşlar son 1 haftada yalnızca 10 saat iyi kalitede hava soluyabildi. Bu durumun ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Düzce için ‘Hava kalitesi yaşlılar, çocuklar ve solunum rahatsızlığı olanları etkileyebilecek seviyededir.’ notu düşerek uyardı.

Bahçeşehir’de dahi kirlilik arttı

Temiz havasıyla değerlerin Düzce Merkez’e göre iyi olduğu Bahçeşehir bölgesinde de dün gece itibariyle kirlilik endeksi 100’ü geçerken sabah saatlerinde diğer bölgelerin aksine hava kalitesi ‘iyi’ seviyeye döndü. Geçen yılın 195 günü zehir soluduğu raporlara yansıyan Düzce’de, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ait 3 istasyonda kirliliğin gözlem altında tutulması için her saat başı ölçümler yapılmaya devam ediliyor.

Plan geçtiğimiz ay uygulamaya koyuldu

Öte yandan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü tarafından tanıtılan ve belediye ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ortak çalışmasıyla hazırlanıp uygulamaya koyulan ‘Temiz Hava Acil Eylem Planı’ ile hava kirliliği ile etkin mücadele edilmesi öngörülüyor. Kirliliğin başlıca nedenleri olan sanayi, kalitesiz kömür kullanımı ve şehir içi trafiğe yönelik alınan sıkı tedbirlerin ortaya koyulduğu plan, ilgili tüm kurumların katılımıyla geçen ay uygulamaya koyuldu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (5)
soner 1 yıl önce
bir polis arkadaş anlatmıştı.düzce merkezde adam 100 adet lastiği yakarken yakalamışlar.onu insanları yavaş yavaş öldürmekten yargılayacaksın.nekadar solunumdan yatan insan varsa tedavi masraflarını da ondan çıkaracan düzcenin etrafı kapalı burada böyle bir lastik yakmak ne demek ya
Nefes 1 yıl önce
Oluşan kazalar da cabası.El birliği ile şehri mahvetmeye devam ediyoruz.Yetkililer de yetkisiz bu konuda…
Ali 1 yıl önce
Birkaç yıl önce bir göğüs hastalıkları doktoru astım hastası olduğumdan mütevellit farklı bir şehre taşın yoksa ilerde koah olman, oksijen cihazı kullanman kaçınılmaz demişti. İş gereği ankaraya taşındım solunum kalitesi inanılmaz arttı
Şampiyon 1 yıl önce
Çevre ve şehircilik bakanlığının bu konuda tek görevi uyarmak demekki ; kaç senedir dalında uzman bir ekip zehirli havanın kaynağını yerinde çözmek ve gereğini yapmak için Düzce mize gelmiyorsa ne demeli …. Düzceyi yöeneten idarecilerimiz ise fevkaladeler ; bu zehirli hava yetmiyor gibi şehir şehir gezip sanayici arıyorlar . Düzce sahada genişlicek SANAYİ bölgesi buna bağlı insan ve araç göçünü kaldıramaz. Corafi konumuda elverişli değil kesinlikle.. Zehirli hava=Sanayi>Göç>Araç
Vatandaş 1 yıl önce
Bakan bey Faruk özlü aksamları osb deki fabrikaları denetlesin kurusıkı kimse atmasın
Yeni Sayımız