banner851

banner614

SON ARAŞTIRMA FİKRİNİZİ DEĞİŞTİREBİLİR

Düzce’de Sinovac aşısının sadece ikinci doz uygulandığı şu günlerde yeni aşı olacaklara ilk doz için tek seçenek olarak Biontech aşısı sunuluyor. Bu durum Çin menşeli aşı olmak isteyenlerin tepkisini çekerken, uzmanlardaN “Hızlı bağışıklığın sağlanması için 'Öncelikle tek doz BioNTech yapılabilir' önerisi” geldi. BioNTech aşısında birinci dozdan 10 gün sonra yüzde 40-80 arasında etkinlik sağladığına işaret edilirken, Sinovac için etkinlik ve koruyuculuğun ikinci dozdan yaklaşık 15 gün sonra başladığına dikkat çekildi.

banner619
Sağlık & Çevre 11.05.2021, 13:45 12.05.2021, 14:51
2460

Düzce’de Biontech ilk doz, Sinovac ikinci doz uygulanıyor

Geçtiğimiz günlerde Öncü TV’ye özel açıklamalarda bulunan Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Düzce’de hem Çin menşeli Sinovac hem de Alman-ABD ortaklığında üretilen Biontech aşının uygulandığını belirterek, “Şu anda birinci dozlarla ilgili sadece Alman aşısı olan BioNTech kullanıyoruz. İkinci doz olarak ise Çin aşısı dediğimiz Sinovac uygulanıyor. BioNTech aşısı sadece şu anda birinci dozlarda randevuya açık. İkinci doz daha önce Sinovac yaptırmış vatandaşlarımız için de Sinovac aşısı yapmaya devam ediyoruz.” demişti.

BioNTech mi Sinovac mı?

Bu bilgilendirme, BioNTech aşısına mesafeli olan ve Çin aşısı Sinovac’ı yaptırmak isteyen Düzceliler’in bekleyişe geçmesine neden olmuştu. Ancak son paylaşılan bilimsel veriler, tek dozda bile BioNTech aşısının etkinliğinin diğer aşılardan yüksek olduğunu gösterdi.

Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, "Hızlı bağışıklama için tek doz BioNTech yapılabilir." yönündeki bilimsel açıklamaları değerlendirdi.

Koronavirüs salgınından korunmak ve hastalığı kontrol altında tutabilmek için toplumsal bağışıklamada en az yüzde 70 seviyelerine gelinmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Balık, Türkiye'de şu an kullanımda bulunan Sinovac ile BioNTech aşılarında da gelişen antikor seviyelerinin, birinci ve ikinci dozda farklı olduğunu anlattı.

Kalıcı ve etkili korunmanın sağlanabilmesi için Sinovac ve BioNTech aşılarının mutlaka iki doz yapılması gerektiğine işaret eden Balık, şu bilgileri paylaştı: "BioNTech aşısında tek doz yapıldıktan 10 gün sonra belli ölçülerde korunma başladığı ve hatta bulaştırıcılığı da engellediği görüldü. Aşı tedarikinde küresel bir sorun yaşandığından, bu sonuç göz önünde tutularak, İngiltere başta olmak üzere bazı ülkelerde ikinci doz uygulaması ötelenmeye başlandı. Birinci doz sonrası etkinliği görüldüğünden daha fazla kişiyi aşıya kavuşturabilmek için böyle bir uygulama yapıldı. Ama mutlaka ikinci dozun yapılması için aşı temininin sözleşmelerle sağlama alınması lazım."

"Türkiye için de böyle bir yol izlenebilir"

BioNTech aşısının ikinci dozunun, daha önce ilkinden 28 gün sonra yapıldığını anımsatan Balık, ancak son veriler ışığında, ikinci dozun yaklaşık 3 aya kadar ertelenebileceğinin ortaya konulduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Balık, bu nedenle aşı temininin garanti altına alınması halinde, nüfusun ilk doz aşılarının yapılabileceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "İkinci doz aşının kesin temin edilmesi halinde daha fazla nüfusu hızla bağışıklama için eldeki aşıların hepsi yapılıp, ikinci dozları ötelenebilecek BioNTech aşısı yapılabilir. Böylece bağışıklamada önemli bir avantaj sağlanmış olacaktır. İngiltere, İsrail, ABD' gibi ülkelerde birinci dozdan 10 gün sonra mRNA aşılarının yüzde 40-80 arasında etkisinin olduğu görüldü. Ama diğer aşılarda ikinci dozu ötelemek şu an için söz konusu değil. İnaktif aşı Sinovac aşısında birinci dozdan sonra çok az etkinlik gelişiyor. Sinovac için etkinlik ve koruyuculuk ikinci dozdan yaklaşık 15 gün sonra oluyor. Çok az etkinlik de dezavantaj oluşturabilir. Çünkü az etkinlik yapan bir aşıyı yaptıranlarda virüs, mutasyon şansını artırabilir."

Aşı tedariğinde son durum

Balık, "Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği bilgiye göre, şu anda Türkiye, 100 milyon doz Sinovac, 90 milyon doz Biontech ile 50 milyon doz Sputnik ile anlaşma imzalamış durumda. Yaklaşık nüfusun 3 katı kadar doz aşı için anlaşmalar imzalandı. Biontech aşısının bu ay içinde gelmesi öngörülüyor. Bu nedenle Türkiye için de böyle bir yol izlenebilir." değerlendirmesinde bulundu. (ÖNCÜ HABER/AA)

banner844
Yorumlar (1)
duzcelı 5 ay önce
yahu he he..memursenı yollarda karsılayıp cay kahve ıcen..harbı senın bırtane ozgurce bır kararın varmı..