banner851

banner614

SULAMA PROJESİ TÜNELİNDE IŞIK GÖRÜNDÜ

Düzce’nin komşu ili Bolu, Ankara bürokrasisindeki Bolulu üst düzey yönetici ile siyasilerin girişimleri sonucu hayata geçirilen örnek nitelikteki projelerle birçok alanda ihya oluyor. Bu kez meyve-sebze ihtiyacının büyük bölümünün karşılandığı Seben ilçesinde sulu tarımın yaygınlaşmasıyla hem üretim kapasitesinin hem de kalitenin artması bekleniyor.

banner619
Sağlık & Çevre 07.05.2021, 13:15 07.05.2021, 16:34
2709

Bolu'da 2011 yılında tamamlanan ve Batı Karadeniz'in "en büyük" yapay sulama göleti olma özelliği taşıyan Seben Göleti'nin ilçedeki 32 bin dekarlık tarım arazisinin sulanması için hazırlanan proje kapsamında açılan tünelde ışık göründü.

Bolu kent merkezine yaklaşık 32 kilometre uzakta bulunan Taşlıyayla mevkiindeki çevre uzunluğu 22 kilometre olan ve 50 milyon metreküp su kapasitesine sahip Seben Gölü'nden ilçeye su götürülmesi için başlatılan kanal çalışmasında sona gelindi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, yaptığı yazılı açıklamada, "Seben Göleti Sulaması İşi"nde çift taraflı yürütülen tünel kazı ve destekleme çalışmasının tamamlandığını bildirdi.

Toplamda 1150 metre uzunluğunda açılan tünel ile Seben Göleti'nde bulunan suyun Seben Ovası'na sulama suyu olarak aktarılacağını belirten Metin, proje kapsamında 32 bin 800 dekar alanın sulanacağını açıkladı.

Metin, tünel kaplama işi hızlı bir şekilde yapıldıktan sonra ilçeye su aktarılmaya başlanacağını aktararak şunları kaydetti: "Ayrıca 21 milyon lira maliyetli boru ve malzeme alımı ihalesi de yapıldı. Projenin tamamlanmasıyla 186 kilometre sulama şebekesi döşenerek çiftçilerin modern sulama sistemleriyle tarım yapması sağlanacak. Seben Göleti sulama projesiyle 2021 fiyatlarında Bolu'muza ve ülke ekonomisine yıllık 25 milyon lira tutarında katkı sunulacak." (ÖNCÜ HABER/AA)

banner844
Yorumlar (5)
Düzce li 5 ay önce
Bolu'da bağlılık vatandaşa saygı var. Düzce de Bakanım diyeceksin rantcılar. Reklam var icraat yok. Sokaklar bile köy yollarından berbat .nyazık yazık.
adamın teki 5 ay önce
bi bitmedi boluyla kıyaslamanız.
HLK. 5 ay önce
BOLU YAPAR..DÜZCE BOLUYU GÖRMEK İÇİN BAKAMAZ BİLE..DÜZCE TÜRKİYE SONLARINDA OLDUĞU İÇİN BOLUYU GÖREMEZ BİLE..YAKALAMAK ŞURDA DURSUN.BU KADAR KÖRÜ KÖRÜNE BAZI PARTİLERDE ISRAR FAKİRLİĞE GÖTÜRÜR.
DEWAMKEEEE 5 ay önce
İSRA 13 DERKİ.BİZ İNSANLARIN KADERLERİNİ KENDİ ÇABASINA BAĞLI KILDIK..20 YILDIR AKP ZİHNİYETİYLE KÖY GÖRÜNTÜSÜNDEN ÖTE GİDEMEYEN DÜZCE ;ALLAHIN DİNİNE DİN EKLEMEDE BİR DOĞUDAKİ TARİKATLAR BİRDE DÜZCE;HİÇ BİR ADIM ÖTE GİDEMEYEN DÜZCE NEDEN SORGULAMIYOSUN..BOLU YAPAR REFAHA ERER DÜZCE TÜRKİYE SONLARINDA..TÜRKİYENIN 1.REFAH İLİ BOLU..DÜZCEDE EN CAHİL İLLERİ ARASINDA
Yunus 5 ay önce
Boludakiler adam bizde yok ondan..