banner851

banner614

TARAMA TESTLERİNİ İHMAL ETMEYİN

banner619

Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde göreve başlayan Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Engin Yurtçu, kansere bağlı kadın ölümlerinde dördüncü sırada yer alan ve çoğunlukla HPV enfeksiyonu kaynaklı gelişen rahim ağzı kanserinin düzenli tarama ile erken evrede teşhis edilebildiğini belirtti. 21-29 yaş arası kadınlar için 3 yılda bir sitoloji ile taraması, 30 yaşından sonra ise HPV ve smear testlerinin beraber kullanılmasını öneren Yurtçu, rahim ağzı kanserinin erken dönem belirtileri hakkında da detaylı bilgiler verdi.

banner846
Sağlık & Çevre 24.06.2021, 10:30 23.06.2021, 17:10
2046
TARAMA TESTLERİNİ İHMAL ETMEYİN
banner844

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Engin Yurtçu, Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde hasta kabulüne başladı. Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili genel tanı ve tedavi hizmetleri verecek olan Dr. Öğr. Üyesi Yurtçu, kadınlarda en sık görülen jinekolojik kanser türleri arasında yer alan rahim ağzı (serviks) kanseri hakkında merak edilenleri cevaplandırdı. 

“2020 yılı için Türkiye’de 2 bin 532 yeni vaka”

Rahim ağzı kanserinin jinekolojik kanserler arasında en sık rastlanılan kanser türü olduğunu ifade eden Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Yurtçu, “Rahim ağzı kanseri, 2020 yılında dünya genelinde 604 bin yeni vaka ve 342 bin ölümle, kansere bağlı kadın ölümlerinde dördüncü sırada yer almaktadır. Bu ölümlerin yüzde 90’ı az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde olmaktadır. 2020 yılı için Türkiye’de 2 bin 532 yeni vaka ile bin 245 serviks kanserine bağlı ölüm tahmin edilmektedir.” dedi.

‘Kanser öncülü lezyonların neredeyse tamamından HPV sorumlu’

Rahim ağzı kanseri ve kanser öncülü lezyonların neredeyse tamamından HPV (insan papilloma virüsü) enfeksiyonlarının sorumlu tutulduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Yurtçu, “HPV’nin 200’den fazla tipi mevcuttur, HPV tip 16 ve 18 en sık görülen ve en karsinojenik tiplerdir. Kanser öncesi dönemin HPV testi, servikal sitoloji gibi tarama programları ile erken teşhis edilmesi, bu lezyonların efektif bir şekilde tedavi edilebilmesi ve HPV aşılarının kullanıma sunulması ile önlenebilir bir hastalık olarak kabul edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Vakaların çoğu hiç taranmamış veya yetersiz taranmış kadınlarda”

Rahim ağzı kanseri vakalarının çoğunun hiç taranmamış veya yetersiz taranmış kadınlarda meydana geldiğine dikkat çeken Yurtçu, “Tarama stratejilerinin amacı invaziv kansere ilerlemesi muhtemel servikal kanser öncülü lezyonları saptamak ve tedavi etmektir. Bunun yanında kansere ilerlemeyecek geçici HPV enfeksiyonu ve ona bağlı iyi huylu lezyonlara gereksiz müdahalelerden kaçınmak tarama stratejilerinde önem arz etmektedir.” diyerek açıklamalarına devam etti.

“Tarama ücretsiz yapılıyor”

Türkiye’de bilimsel verilere uygun tarama ve yönetim programlarının mevcut olduğunu dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Engin Yurtçu, “Kadınlarımızın serviks kanseri, kanser öncülü lezyonlar ve HPV hakkındaki bilgi düzeyleri ve farkındalıkları artıkça tarama programlarına katılımları artmaktadır. Tarama sayesinde kansere ilerlemeden öncül lezyonların tanısı ve tedavisi mümkündür. Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Aile Sağlığı Merkezleri (ASM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) ve Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM)’nde ücretsiz olarak yapılıyor.” diye konuştu.

‘30 yaşından sonra HPV ve smear testleri beraber yapılmalı’ tavsiyesi

Cinsel yönden aktif kadınların rahim ağzı kanseri için tarama testlerine 21 yaşında başlanmasının önerildiğini belirten Yurtçu, “21-29 yaş arası kadınlar için 3 yılda bir sitoloji ile tarama yapılması önerilmektedir. 30 yaşından sonra ise HPV ve smear testlerinin beraber kullanıldığı tarama stratejileri önerilmektedir. 65 yaş ve üstü kadınlarda önceden yeterli tarama yapıldıysa ve tarama sonuçları negatif ise taramaya devam etmeye gerek yoktur.” şeklinde konuştu. 

 “Rahim ağzı kanserinin erken dönem belirtileri”

Rahim ağzı kanserinin erken dönem belirtileri arasında; vajinal akıntı (kanlı ve kötü kokulu), ilişki sonrası kanama ve düzensiz vajinal kanamanın yer aldığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Yurtçu, “Rahim ağzı kanserinin gelişimindeki en önemli risk faktörü human papilloma virüs (HPV) ile olan uzun süreli enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonların özellikle cinsel yollarla bulaştığını bilmek önemlidir. Bunun dışında sigara kullanımı, genital enfeksiyonlar ve immun yetmezlik gibi durumlar rahim ağzı kanser riskini arttırabilir.” dedi. Rahim ağzı kanserinin ve öncül lezyonlarına teşhisin anormal tarama testi sonuçları saptanan hastalarda yapılan rahim ağzı görüntülemesi (kolposkopik) esnasında alınan biyopsiyle konulduğu bilgisini veren Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Yurtçu, yine jinekolojik muayene esnasında bir lezyondan şüphelenildiğinde alınan biyopsiyle de tanı konulabildiğini dile getirdi.

“Erken evrede genellikle cerrahi tedaviler kullanılıyor”

Rahim ağzı kanseri öncül lezyonlarının tedavisinde ablatif veya eksiyonel yöntemler kullanıldığını sözlerine ekleyen Dr. Öğr. Üyesi Engin Yurtçu, “Rahim ağzı kanserinin tedavisinde eğer tümör erken evrede saptanmışsa genellikle cerrahi tedaviler kullanılmaktadır. İleri evrede tanı alan hastalarda ise radyoterapi veya kemoterapiden faydalanılmaktadır.” ifadeleri ile açıklamasını sonlandırdı.

Yorumlar (0)