banner851

banner614

TEHLİKELİ GÜNLER BAŞLADI!

banner619

Düzce Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Peri Meram Arbak, her kış Düzce’de yaşayanların sağlığını tehdit eden hava kirliliği konusunda konuşmacı olarak katıldığı toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Düzce’de özellikle Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında hava kalitesinin sağlıksız duruma geçtiği için KOAH ve astım hastalarının daha dikkatli olması uyarısı yapan Arbak, ayrıca hava kirliliğinin sigara kullanımı kadar zararlı olduğunu vurguladı. Üniversite Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay da Düzce’de doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğine işaret etti.

banner846
Sağlık & Çevre 19.11.2017, 15:05 20.11.2017, 09:21
3751
banner844

Düzce Üniversitesi Sağlık, Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde “KOAH ve Hava Kirliliği” konulu hastalara yönelik eğitim toplantısı düzenlendi.

Hasta ve hasta yakınların bilgilendirildi
Akademik ve idari personeller ile hasta ve hasta yakınlarının katıldığı toplantıda Düzce Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Peri Meram Arbak, “Hava Kirliliği KOAH’a Neden Olur mu, Hastalığınızı Etkiler mi?” başlıklı sunumuyla katılımcıları bilgilendirdi.

Prof. Dr. Peri Meram Arbak, Düzce’nin yıllardır boğuştuğu hava kirliliğinin normal hava içine fazla miktarda gaz, sıvı veya katı parçacıkların karışmasıyla meydana geldiğini dile getirerek, hava kirliliğinin insanlara zarar verdiği kadar, hayvanlara ve bitkilere de zarar verdiğine ve gelişmelerini engellediğine dikkat çekti.

Çevre ve Şehircilik  Bakanlığı’nın Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı ile internet ortamından  günlük hava kalitesinin izlenebildiği bilgisini paylaşan Prof. Dr. Arbak; Düzce’de özellikle Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında hava kalitesinin hassas ve sağlıksız duruma geçtiği için KOAH ve astım hastalarının daha dikkatli olmaları uyarısında bulundu. Hava kirliliğinin sigara kullanımı kadar zararlı olduğunu belirten Prof. Dr. Arbak, hastalara; hava kirliliğini izlemeyi öğrenmeleri, kirli havalarda dış ortamdaki aktivitelerini kısıtlamaları, dış ortamda koşu gibi zorlayıcı bir spor yerine yürüyüş gibi daha sakin aktiviteler yapmaları, iç ortamı temizleyen filtreler kullanmaları, ev içinde sigara içmemeleri, mum ve şömine kullanımını azaltmaları tavsiyesinde bulundu.

KOAH nedir?
Programın diğer konuşmacısı olan Doç. Dr. Ege Güleç Balbay ise Türk toplumunda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH olmasına karşın, 10 KOAH hastasından sadece birinin doktora başvurarak doğru tanı alabildiğini vurguladı.

“Düzce’de doğalgaz kullanımı yaygınlaştırılmalı”
Programa katılan Düzce Üniversitesi Sağlık, Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay ise göğüs hastalıklarının oluşmasındaki en büyük kaynağın sigara kullanımı ve hava kirliliği olduğuna dikkat çekti. Düzce’de doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması ve bireylerin sigara kullanım alışkanlığını değiştirmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Balbay, etkinlikte emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

“KOAH ve Hava Kirliliği” başlıklı toplantı, katılımcıların hastalıkla ilgili deneyimlerini paylaşması ve  merak edilen soruların yanıtlamasının ardından sona erdi.

Haber: C.ÜSTÜNER
Yorumlar (11)
düzceli 4 yıl önce
ARKADAŞLAR HAVA KİRLİLİĞİ KÖMÜRDEN DEĞİLLLLL KENDİNİNİZİ KANDIRMAYIN UĞUR SUYU ASAR SUYU KARACA DERESİ VE MELEN SUYU AKDIĞI MÜDDETCE BU SİS DENEN TABAKA KIŞ AYLARINDA OLACAK BOŞUNA ÇEMKÜRMEYİN BUNU AKADEMİSYENLERDE BİLİYOOOOOOOO
Vatandas 4 yıl önce
İste tam da bu fikirdekibinsanlar yuzunden bu sehir yasanaz durumda.. sis miş
mustafa37 4 yıl önce
Hangi akademisyen demiş bunu. Çok saçma. Dereler aktıkça orada hava sirkülasyonu olur. Sisi dağıtır.
MT 4 yıl önce
Camınızı pencerenizi havalandırmak için açtığınızda evinize duman gelen tek şehir olabilir Düzce, bu konuda tek ) Tarım sahalarına çukurda kalan ovaya da organize sanayi kurulunca bunlar kaçınılmaz.
Orman sanayi 4 yıl önce
Sehrin gobeginde hala simsiyah duman atan orman urunleri fabrikalari var kör mü yetkililer acaba arkadaslar kimse kusura bakmasın duzceden bisey olmaz
murat 4 yıl önce
sayın atabek,doğalgaz tamam da düzcedeki hava kirliliğinin temelinde fabrika bacalarından çıkan pm için ne diyorsunuz.halen flitresiz onlarca fabrika var ve takmamakta direniyorlar.vah bize vah düzce ye vah..
Doğalgaza teşvik yapılmal 4 yıl önce
Fiyatlarda indirim tapilsin mahallelerdr dogalgazsiz ev kalmasin!
rekor oyların hakkını ver 4 yıl önce
katı atık merkezini kurmuyanlar arıtma merkezlerini yaprıramayan yöneticiler düzceyi yönetirse düzcenin havası daha çok kirlenir pis sis içinde kalır düzcede bu işleri takip edecek yetkilileri göreve davet ediyoruz
Semih ataseven 4 yıl önce
Merkezde tamamen doğal gaz olmalı.könür satışı yasaklanmalı.gerçekten nefes bile alınmıyor...
Vatandas 4 yıl önce
Temiz nefes alabilmek en temel insan hakkidir
Ali 4 yıl önce
Bedava kömür yerine bedava doğalgaz dağıtılırsa olabilir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın