banner851

banner955

TEHLİKEYİ GÖREN TELEFONA SARILDI

Düzce’nin en önemli sorunu olan ve Avrupa’da 5.’liğe yükseldiği hava kirliliği problemine karşı Düzceliler adeta hava dedektiflerine dönüştü. Mücadelede ‘Bu işi birlikte başaracağız’ vurgusu ön plana çıkarılırken 2022’ nin ilk 3 ayında Beyaz Masa’ya 159 ihbar ulaştı.

Sağlık & Çevre 18.04.2022, 15:30 19.04.2022, 13:54
7421
TEHLİKEYİ GÖREN TELEFONA SARILDI

Yıllardan beri boğuştuğu kronik hava kirliliği problemine karşı acil eylem planının devreye alındığı Düzce, kötü derecesini bir üst seviyeye çıkararak Avrupa 5.’liğine yükselmiş, bu konu sağlığı tehdit eden hayati soruna karşı alınan önlemleri bir kez daha tartışmaya açmıştı. 

‘Denetimi arttırıyoruz’

Konuya ilişkin kararı alınan ancak henüz uygulamaya koyulmayan tedbirlerin de devreye alınabileceğini belirterek mücadelenin etkili şekilde süreceğini kaydeden Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Fabrikaların tamamına filtreli baca ve merkezi takip sistemi getiriyoruz. Bir lastik yakılması bir fabrikanın bacasından çıkan kadar tehlikeli. Bunların üzerine gidiyoruz. Dronlarla adam takibi yapıyoruz. Denetimi arttırıyoruz.” diyerek bu konudan taviz verilmeyeceğini vurgulamıştı. 

Hava dedektifi Düzceliler

Düzce Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, 2022 yılının ilk 3 aylık döneminde 153 Beyaz Masa Hattı’yla esnaf ve vatandaşlardan gelen istek, şikâyet ve taleplere yönelik istatistikleri açıkladı. Buna göre Düzceliler, kentin en önemli sorunu olan hava kirliliğiyle mücadeleyi sekteye uğratacak hareketleri anında belediyeye bildirdi.

3 ayda 159 ihbar

90 günlük süre zarfında vatandaşlar havanın kirletildiğini düşündüğü durumlara karşı 159 kez belediyeye ihbarda bulundu. Zabıta ekiplerinin ihbarlar noktasında gerekli denetimleri yaptığı ve ‘Temiz Şehir Düzce’ hareketi kapsamında kronik sorunla kesintisiz mücadele dileceğinin altı çizildi.

26 işyerinin ruhsatı iptal edildi

Öte yandan 176 işyerine ruhsat verilmesini sağlarken 540 ruhsat denetiminde ise şartları yerine getirmeyen 14 işyerinin mühürlenmesini, 26 işyerinin ruhsatının iptal edilmesini temin etti.

Dilencilerle mücadele sürüyor

2022’nin ilk döneminde Düzceliler’in vicdani duygularını sömürerek haksız gelir elde etme peşinde koşan dilendiricilere de göz açtırılmadı. Vatandaşı rahatsız ettiği ihbarı alınan 44dilenci hakkında idari yaptırım yapıldı.

banner844
Yorumlar (12)
Adamın biri 8 ay önce
Bırakın bu işleri gelinde divapandan çıkan dumanı görün
vatandaş 8 ay önce
Kendi dağıttıkları adi kömürü birdaha dağıtmasınlar yeter
VATANDAŞ 8 ay önce
KİREMİTOCAĞI MAHALLESİNDEKİ HURDA TOPLAYANLAR AKŞAMLARI HAVA KARARINCA TOPLADIKLARI DEMİR İÇEREN PİLASTİKLERİ YAKIP MAHALLEYİ DEVASA ATEŞ VE DUMANA BOĞMAKTADIR. KAÇ KEZ İHBAR ETMEMİZE RAĞMEN YİNE GECELERİ ATEŞ YAKILMAKTADIR. KAÇ SEFER POLİS İTFAİYE GELDİ. ÇÖZÜMÜ YOK. GECELERİ DE DENETLENMESİ LAZIM. GEZİCİ HAVA ÖLÇÜM CİHAZININ HİÇ DURMADAN DÜZCEYİ TURLAMASI LAZIM. BU HAVA KİRLİLİĞİ PROBLEMİ DÜZCE YE HİÇ YAKIŞMIYOR. YEŞİL DÜZCE OLARAK ANILAN DÜZCEMİZ ARTIK HAVA KİRLİLİĞİ İLE GÜNDEMDE. YAZIKLAR OLSUN.
Tedbirsizlik 8 ay önce
Bu kadar çok hava kirliliği hicbir ilde yok..kanser vakalarının artmasindaki esas neden bu..ne soludugumuzu bilmiyoruz..tedbir falan alındığı yok..bunun zararlarini coluk cocugumuz fazlasiyla görecek malesef..
Yener yeter 8 ay önce
Şehrin göbeğinde kereste atölyelerinin fırınları kapkara duman atıyor. Yanında muhtar binası ve pazaryeri var. Zabıtanın görmemesi mümkün mü?
can 8 ay önce
ALMANYADA HALK DUYARLI SOKAK KÖPEGI YOK PIS KÖMÜR YAKAN HIC YOK GÜZELIM DÜZCEDE HAVA COK PIS BIZAT KENDIM YASADIM DEDIM BEN NEREYE GELDIM YA BELEDIYE ZABITA VALI POLIS GÖREVLERINI YAPSALAR DÜZCE COK GÜZEL OLUR
Truzm ve Tarım.. 8 ay önce
İki metropolün ortasında Düzce'de, yayla, bungolov, treking, kamp ve doğa turizmi için ideal olan Düzce.. Tek noksan ortak akıl, bilim.. Birinci sınıf tarım arazilerini kamusal önceliği yokken, gaspedip sanayiciye vermek zulumdür..
Düzce'li.. 8 ay önce
Organizeyi büyütmeyi düşünenler, rant için Düzce'yi yaşanmaz bir yer yapmaya çalışıyor lar.. Sanayi istihdam kadar olmalı ki mevcut yeter.. Düzcenin geleceği, Turizm ve tarım..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız