banner851

banner614

‘TOPLUM SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATIYORLAR’

Düzce’de özellikle genç ve orta yaş grubunun aşıya mesafeli durması, mücadelede gerekli olan toplum bağışıklığının önüne geçiyor. Aşı olmayan vatandaşlar yüzünden kendilerinin de risk altında olduğunu savunan mikrofon uzattığımız vatandaşlar, vakaların kontrol altına alınması için aşı olmayanlara duyarlılık çağrısı yaptı.

banner619
Sağlık & Çevre 23.08.2021, 14:55 24.08.2021, 17:40
1464

Koronavirüs salgınına karşı en güçlü silah olarak kullanılan aşı uygulaması için Düzce Valiliği tarafından başlatılan seferberliğin kapsamı her geçen gün genişletilirken, Düzce’de günlük vakaların yeniden tırmanışa geçmesi ve salgına bağlı ölüm haberlerinin peş peşe gelmesi üzerine, gözler aşı karşıtlarına çevrildi.

Aşı olmayarak hem kendi hem sevdiklerinin hem de toplumun sağlığını riske atan aşı karşıtları, Düzce’de verilen mücadeleyi sekteye uğratıyor. Konu ile ilgili sokağa çıkan Öncü Haber ekibi, vatandaşlara aşı karşıtlığını sordu. Mikrofon uzattığımız vatandaşların tamamı, aşısını yaptırmayan vatandaşları aşı olmaya davet etti.

İşte Düzce halkının aşı ile ilgili görüşleri:

“Bazı cemaat ve tarikatlar aşıya karşı vatandaşları yanlış yönlendiriyor”

Ruhi Güner, “Her iki aşımı da oldum. Olmayanlara da olmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü Düzce bu konuda biraz ihmalkâr davranıyor diye düşünüyorum. Sağlığımız için aşı olmalıyız. Tanıdığım bütün doktorlar, profesörler, herkes aşısını oldu. Bir takım cemaat ve tarikatların yanlış yönlendirmesi ile aşı karşıtlığı ortaya çıktı. Ben, aşı yaptırmayan 28 yaşında genç bir bayanın entübe olup öldüğünü biliyorum. Özellikle orta yaşlılar, özellikle kronik rahatsızlığı olanlar aşılarını muhakkak yaptırmaları lazım. Çünkü onlar yaptırmayarak hem kendilerine zarar veriyor, hem de yakalandıkları zaman bu hastalığı yayma bakımında bizlere zarar veriyor. Burada bir hak doğuyor, huzuru mahşerde onlara o hakta sorulacak. O vebalden de kurtulmaları için her kesin aşı yaptırmalarını tavsiye ediyorum.”

“Aşı olmayanların yüzünden bizlerde yanıyoruz”

Sebile Üstüner, “Herkes aşısını olmalı. Çünkü olmayanların yanında, biz de yanıyoruz. Olamayacaklarsa da evlerinden çıkmasınlar. Çünkü aşı olmayanlar hem kendi sağlıklarını, hem de toplum sağlığını tehlikeye atıyor. Bu nedenle herkesi aşısını olmaya davet ediyorum. Ben iki doz aşımı da oldum. Çok da memnunum.”

“Aşı olmayan bir kısım var”

Cihat Yıldırım, “Ben ilk iki doz aşımı da oldum. Koronavirüs salgınında risk devam ediyor. Bu mikrobu yenmek için aşı olmalıyız. Ben herkesin olmasını da tavsiye ediyorum. Yaşlı kesim, 3 doz aşılarını oldu. Orta yaşlarda da iki doz olmakla beraber aşılarını yaptırıyor diye biliyorum. Zaten aşılamada 15 yaşa kadar düştü. Ama aşı olmayan bir kısım var. Onların da aşı olmalarını temenni ediyorum.”

“Hastalığa yakalanan ve ölenlerin bir çoğu aşı olmayanlar”

Ömer Lütfü Başol, “Koronavirüs salgını devam ediyor. Ben herkesi aşı olmaya davet ediyorum. Ben 2 doz aşımı da oldum, ama bu aşı karşıtlarını da anlayamıyorum. Bu ilettin geçmesi için bir an önce herkesin aşı olması gerekiyor. Baktığımız zaman, entübe olan hastaların veya ölenlerin birçoğu aşı olmayanlar. Demek ki bu aşının bir faydası var. Özellikle gençlerin aşı olması lazım, bu hem kendi sağlıkları, hem de çevresindekilerin sağlıkları için önemli. Yoksa bu illetten kolay kolay kurtulamayacağız.”

“Özellikle gençlerin aşı konusunda bilinçli olması lazım”

Çetin Balkız, “Ben 2 doz aşımı da oldum. Herkesi de aşı olmaya davet ediyorum. Bu hastalıktan tek kurtuluş aşı. Bu nedenle herkesi aşı olmaya davet ediyorum. Ben iki aşımı da oldum. Özellikle gençlerin aşı konusunda bilinçli olmaları lazım.”

HABER: Savaş ARI

banner844
Yorumlar (10)
Ahmet Y. 4 hafta önce
Yorumları okudum ve şuna karar verdim. Yorumlara oylama yapanların büyük çoğunluğu a$ı firmalarının TROLLERİ
Aklı selim 4 hafta önce
Öncü tv gitinde Twitter da aşıdan sınra ölenleri ve felç olanlara bir bakın..bir kişi bile yan etkiden ölürse ki ölüyor, bu vebali mahşerde ödeyemezsiniz.. bill gatesin çocukları nemalanıyor siz ne alıyorsunuzda sonucu belli olmayan aşıyı savunuyorsunuz
Serhat acar 4 hafta önce
Aşı olduysan aşı artık seni bu corona virüsünden koruyor demektir. Yani sana bulaşsa bile artık zarar vermeyecek anlamı çıkar. O halde aşı olmayan insanlardan korkmaya gerek kalmıyor .
Bekir 3 hafta önce
Aliye cevap
Hadi ordan tıp senin bu fikrine çaresiz kalır
Ali 4 hafta önce
Aşı olmayanlar yeni varyantlar üretiyor....
size soran oldu mu? 4 hafta önce
Çok saçma bir düşünce bu. Aşı olduysan kendini korumaya almışsın demektir. Daha ne konuşuyorsun? Başkası aşı olmuş, olmamış sanane? Orası aşı olmayanın bileceği iş. Başkasının tercihine karışmaya hakkınız yok. Anlayın bunu.
Düzceli.. 4 hafta önce
Nereden biliyorsunuz.. Madem bu aşı şart, bizde aşı krşıtı değiliz ya, peki niye sağlık bakanlığı aşısının arkasında durmuyor da bize kağıt imzalatıyor..
bekir 3 hafta önce
Aynen katılıyorum
ottoman 4 hafta önce
zamanla görülecek aşıların zararları sağlık sorunları ile
bocalaşınca ne diyeceksiniz bakalım.
Deklanşör 4 hafta önce
Aşı firmaları kendi ürettiği aşıya kefil olmuyor. Devletde arkasında durmuyor.asi yüzde yüz koruma sağlamıyor. Kaç sefer aşı olunacak belli değil . virüs mutasyona uğradı bu dozlar yeterli değil demiyeceklerininde garantisi yok. Devlet başkanı gönüllülük esastır diyor.
Aşıya muhalif olan işin uzmanı Dr lerde varken kimin aşı olup olmayacağını kişinin kendisi karar verir.
Aşı olmayan sokağa çıkmasın diyenlere cevaben canını çok seven sokağa çıkmasın.
Maske mesafe temizlik kişisel koruma için yeterlidir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın