banner851

banner614

TÜBERKÜLOZ HAKKINDA ÖĞRENCİLER BİLGİLENDİRİLDİ

Dünya Tüberküloz Günü etkinlikleri çerçevesinde Düzce İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 27-28 Mart tarihlerinde Özel Sağlık Meslek Lisesi ve Düzce İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine tüberküloz hastalığı ile ilgili eğitim verildi.

banner619
Sağlık & Çevre 30.03.2019, 11:16 30.03.2019, 12:19
321
TÜBERKÜLOZ HAKKINDA ÖĞRENCİLER BİLGİLENDİRİLDİ
Dünya Tüberküloz Günü etkinlikleri kapsamında Düzce İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bilgilendirme çalışması yapıldı. Özel Sağlık Meslek Lisesi ve Düzce İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine tüberküloz hastalığı ile ilgili Düzce Verem Savaş Dispanseri Hekimi ve İl Koordinatörü Dr. Abdulhamit Kayran tarafından sinevizyon eşliğinde hastalığın belirtileri, tedavisi ve korunma yolları ile ilgili bilgi verildi.

Verem hastalığının sanılanın aksine öldürücü olmadığını, düzenli tedavi alındığında gayet başarılı sonuçların alındığını belirten Kaytan, hastalık kendisini uzun süren öksürük, ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, iştahsızlık, nefes darlığı gibi belirtilerle gösterdiğini anlattı."Bu gibi belirtileri olan her hasta İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Verem Savaş Dispanserimize başvurduğunda kendisine gerekli tanı konmakta, uygun tedavi ve takibi ücretsiz yapılmaktadır. Bu doğrultuda bu şikayetleri olan her vatandaşımızın dispanserimize başvurmalarını önemsemekteyiz. Verem solunum yolu ile akciğerlere giren verem mikrobunun yol açtığı bulaşıcı bir hastalıktır. Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon kişi verem hastalığına yakalanmaktadır. Zengin, fakir, genç, yaşlı herkeste hastalık yapabilir. Verem tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ancak uzun süren tedavi gerektirir. İlaçların bir gün bile aksatılmaması önemlidir. İlaçlarını düzenli kullanan hastalar, kendileri iyileştikleri gibi veremi yakın çevrelerindeki kişilere bulaştırma riskleri de yok olur"dedi.

Haber: S. AYAN


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 
banner844
Yorumlar (0)