banner851

banner955

TÜBİTAK HEYETİ İLE TOPLANTI

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, geçtiğimiz aylarda Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Tesisi’nden çıkan atığın gübre ve toprak iyileştirici ürün olarak kullanılabilmesi için çalışmalar yapan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) yetkilileri ile bir araya geldi. Toplantıda konuşan Özlü, "Düzce’nin çöpünden organik gübre üretmek için formül üretilir mi?" sorusuna cevap aradıklarını belirterek, “Ekonomik bir değer olan çöpün ekonomiye kazandırılması noktasında çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Sağlık & Çevre 24.12.2021, 11:57
961
TÜBİTAK HEYETİ İLE TOPLANTI

Düzce Belediyesi, şehrin gelişmesi adına projeler üreterek, konusunda uzman kişi ve kurumlarla işbirliği gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Tesisi’nin Düzce’ye kazandırılmasını sağlayan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, buradan çıkan ürünlerin toprak iyileştirici ve gübre olarak kullanabilmesini sağlamak için girişimlerini sürdürüyor.

Başkan Özlü, bu kapsamda TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi yetkilileri ile 6 aydır sürdürülen çalışmalara yönelik değerlendirme toplantısında bir araya geldi. Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda, Katı Atık Ayrıştırma, İşletme ve Enerji Üretim Tesisi işletmecisi şirket yöneticileri ve Düzce İli Katı Atık Birliği (DİKAB) yöneticileri de hazır bulundu.

Toplantıda, tesisin son durumu, kapsamlı çalışmalarla çıkan ürünlerin ekonomik değere dönüştürülmesi noktasında görüş alışverişinde bulunulurken, Başkan Özlü, "Düzce’nin çöpünden organik gübre üretmek için formül üretilir mi?" sorusuna cevap aradıklarını dile getirdi.

TÜBİTAK MAM ile gerçekleştirilen çalışma ile Düzce ölçeğindeki diğer illere yol göstermek, rol model olmak istediklerini ifade eden Özlü, “Ekonomik bir değer olan çöpün ekonomiye kazandırılması noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Devam eden çalışmalar bizler için çok önemli. İnşallah kısa süre içerisinde istediğimiz gibi sonuçlar elde ederiz.” dedi.

banner844
Yorumlar (2)
Can 12 ay önce
İçme suyu kaynaklarına bu kadar yakın böyle bir tesis açtığınız İçin şeytan sizinle gurur duyuyor!
sts 12 ay önce
BBC EARTH TA İZLEDİM NORVEÇTE SİNEK LARVALARINDAN KURTÇUKLAR ÜRETİLİYOR BUNLARDAN ÇİPS VE BALIK VE HAYVAN YEMİ YAPILIYOR BU KURTÇUKLAR ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ İLE DÜZCEMİZDE BU ÜRETİLEBİLİNİR
Yeni Sayımız