banner851

banner614

TURİZM CANLANDI, KATLİAM BAŞLADI

banner619

Tam normalleşmeyle birlikte yurt çapında turizm yeniden canlandı. Doğada vakit geçirmek isteyenlerin ilk adresi Ankara-İstanbul arasındaki Düzce’nin doğal güzellikleriyle ünlü yaylaları olurken yine duyarsızlar cennet köşelerini bulduğu gibi bırakmadı. Etrafa saçılan atıklar nedeniyle çöp içinde kalan Pürenli Yaylası’ndan gelen görüntüler tepki çekti.

banner846
Sağlık & Çevre 12.07.2021, 12:56 13.07.2021, 16:36
1325
banner844

1 Temmuz 2021 itibariyle başlayan tam normalleşme sonrası doğal güzellikleriyle ünlü Düzce’de turizm hareketlendi. Özellikle doğa kampı yapmak isteyenler çevre illerden yaylalara akın etmeye başladı. Doğaseverlerin ilk tercihi de Gölyaka ilçesi sınırları içerisinde yer alan Pürenli Yaylası oldu.

Öte yandan turizmin canlanması yeşili, suyu ve havasıyla doğa harikası olan yaylalarda çevre katliamının da yeniden hortlamasına neden oldu. Pürenli Yaylası’nda göl kenarında bulunan çöp konteynerlerinin etrafı gelişigüzel atılan çöplerle doldu. Bilinçsiz çevre düşmanı şahıslar Pürenli’nin nefes kesen güzelliğine gölge düşürdü.

Çöp konteynerlerinin ağzına kadar dolu olmasıysa turizmin hareketlendiği şu günlerde İl Özel İdaresi’nin sorumluluk alanlarında olan bölgelerdeki temizlik hizmetlerine gözleri çevirdi.

“LÜTFEN BU ŞEKİLDE BIRAKMAYIN”

Duruma tepki gösteren bir vatandaş o anları telefonuyla kaydederek, “Bir çadır iki kamp sandalyesi alıp doğa çıkıp ‘Ben kampçıyım’ diyenler kirletiyor bu güzelim yayları. Gerçek doğayı seven kampçı gittiği yeri bu şekilde bırakmaz. Lütfen gittiğiniz yerleri bu şekilde bırakmayın...” mesajıyla sosyal medyada yayımladı.  

ALBAYRAK: GİRİŞ ÜCRETLİ OLSUN

Düzce Safari ve Off-Road Kulübü (DÜSOFF) Başkanı Mehmet Albayrak da bu duruma tepki göstererek, “Pürenli Yaylası’nda son durum budur. Yaylalarda kamp bedava olduğu sürece, bir görevlinin çevre ve tuvalet temizliğini üstlenmediği sürece yaylalarımızda bu durum hiç değişmeyecektir. Her kamp atacak olan 20 TL versin bir kişi bu işten para kazansın. Bak o zaman durum bu şekilde olacak mı…” sözleriyle çözümün ücretli giriş v denetimle sağlanacağını belirtti.

BAYRAKTAR ÇİFTİ DE KİRLİLİĞİ ELEŞTİRMİŞTİ…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olan BAY-KAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar da geçtiğimiz yıl ekim ayında eşi Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve kızları Canan Aybüke ile Pürenli Yaylası’nda kamp yapmış ve o anları takipçileriyle paylaşmıştı. Paylaşımında “Evimizde yere atmayı düşünemeyeceğimiz çöpleri yer yer buralarda görmek çok üzücüydü” ifadelerine yer veren Bayraktar, “Birkaç adımlık mesafelerde kamp ateşi kalıntıları keza... Emek verilmiş bir sanat eseri gördüğümüzde zarar vermemek için gösterdiğimiz özenin çok daha fazlasını hak ediyor bu güzellikler” sözleriyle doğaya sahip çıkma çağrısı yapmıştı.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (6)
Yeşil Düzceli 2 hafta önce
Son yıllarda Tüm ülkemizi kaplayan görgüsüz saygısız cahil ama cahilliğinin de farkında olmayan insanlar Düzcenin güzelim yaylalarını da çöplüğe çevirmeyi başarmışlar yazıklar olsun.
Kjkk 2 hafta önce
Yaratiklari almayacaksin.Ilkonce kirbacla egitecen yedigini ictiğini oldugu gibi birakanlari kirbacla egitecen sonra yollayacan..
Ahmet 2 hafta önce
Öncüye yakışır haber duyarlılığı için teşekkürler.
Bunların olmasının tek nedeni bloggerların kampçıların gittiği her yeri paylaşması. İnsanlar doğaya karşı çok acımasız. Ama bir gün bir selde ordaki bütün çöplerin evlerine yuvalrına girebileceğini hesap eden yok. Görgüsüzlük ve saygısızlıktan başka birşey değil. Birde gidin ormanın içini görün.
Yorumcu 2 hafta önce
Kampcilar yapmaz bunu yanlışın var
Duzceli 3 hafta önce
Turizm adı altında tanıtmayın hiç biryeri doğal kalsın
insanımızın kalitesi 3 hafta önce
maalesef insanımızn kalitesi fotoğrafa yansımış.