banner851

banner614

“TÜRKİYE, YAKINDA İHTİYACINI KENDİ ÜRETİMİ AŞIYLA KARŞILAYACAK”

banner619

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı. Bakan Koca, daha hızlı yayıldığı bilinen mutasyonlu virüs ile ilgili “İngiltere varyantının ülkemizdeki vakaların yüzde 75'ini oluşturduğunu ve klasik tip koronavirüsün yerini aldığını göstermektedir" ifadelerini kullandı. Koca, “Artık yapmamız gereken, kendimizi korumak ve aşı sıramızı beklemektir” sözleriyle vatandaşları uyardı.

banner846
Sağlık & Çevre 31.03.2021, 22:54 01.04.2021, 19:01
1355
banner844

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı. Toplantıda, virüsün yeni varyantları, aşı ile ilgili son gelişmeler ve toplum bağışıklığı konusu ile birlikte, bazı illerde artan risk düzeyi ele alındığını belirten Koca, “Her şeyden önce kesinlik arz eden şudur: Toplum, her ne kadar bunu yeterince gündeme almamış olsa da, virüs gücünü korumaya devam ediyor. Artan vaka sayısı bunun kanıtıdır.” ifadelerini kullandı.

Koca, “Bugünlerde öne çıkan bir sorun var: salgına karşı başarı için ihtiyaç duyduğumuz sabrı, aşı sayesinde toplum bağışıklığı sağlanana kadar gösterip gösteremeyeceğimiz. Bilimin attığı adımlarla aşı tedarikindeki önemli gelişmelerin hepimize tedbirli bir bekleyiş sorumluluğu yüklediğini düşünmeliyiz” vurgusu yaptı.

“58 İL KIRMIZI AMA İNANCIMIZI KORUMALIYIZ”

Yerinde karar süreciyle atılan normalleşme adımlarının üzerinden 1 ay geçtiğini hatırlatan Bakan Koca, “1 ayı geride bıraktık. Maalesef bu 1 ayda, İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere, nüfusumuzun yüzde 80’inin yaşadığı 58 il, kısa sürede, riskin çok yüksek olduğu iller arasına girdi. Buna rağmen başarıya inancımızı korumalıyız. Bize ve bilim insanlarımıza şimdi eskisinden daha fazla görev düştüğü bilinmeli ve bu bilgiyle de her birey direncini artırmalıdır. Kısa bir süre içinde aşı ile yaygın bağışıklık hedefinde başarılı olacağız. Bu hedef topluma bir güç kaynağıdır” cümlelerini kullandı.

“MUTASYON CİDDİYETLE ELE ALINIYOR”

Mutasyonlu virüsün ülkedeki yayılım hızının arttığını belirten Koca, “Bilim insanlarımızın kamuoyuna aktarmak zorunda olduğum bir mesajı var: Mutasyona uğrayan virüslerin yayılım hızını artırdığı büyük bir ciddiyetle ele alınmaktadır. Covid testi pozitif kişilerde bizim yaptığımız araştırmalarda da bu varyantlara çok sık rastlanmaktadır.

“İNGİLİZ MUTANTI KLASİK KORONAVİRÜSÜN YERİNİ ALDI”

Ülkemizde tespit edilen varyantlar dikkat çekicidir. İngiltere varyantı, 81 ilde 180.448 örnekte tespit edilmiştir. Güney Afrika varyantı, 11 ilde 169 örnekte tespit edilmiştir. Brezilya varyantı, 2 ilde 4 örnekte tespit edilmiştir. California-New York varyantı 1 ilde 2 örnekte tespit edilmiştir. Toplamda ortaya çıkan tablo, İngiltere varyantının ülkemizdeki vakaların %75’ini oluşturduğunu, klasik tip Koronavirüsün yerini aldığını ortaya koymaktadır” cümleleriyle gelinen noktayı anlattı.

Aşı tedarikini hızlandırmak için çalışmaların sürdüğünü aktaran Koca, “Aşı tedariki sürecini toplum yakından izliyor. Aşılamayı hızlandırmak için Sinovac, Biontech gibi aşıların yanı sıra artık yeni tedarik kaynaklarımız var. Farklı üreticilerle görüşmelerimiz sonucunda, yakında daha büyük alım potansiyeline sahip olacağız.

RANDEVU ALIRKEN AŞI TERCİHİ BELİRTİLECEK

2 milyon 800 bin doz Biontech aşısı elimizde. 10 gün içinde bu sayı 4,5 milyon doza ulaşacak. Bu aşı her ilde belli hastanelerde uygulanacak. Mevcut aşılardan hangisini tercih edeceği kişiye bağlıdır. Aşı sırası gelenler, söz konusu hastanelerden randevu alırken aşı tercihini belirterek randevu almalıdır. Şu anda 2 Nisan Cuma günü için randevu verilmeye başlanmıştır.

Hedefimiz en geç Haziran sonuna kadar nüfusun büyük çoğunluğunu aşılamaktır. Bu hedefe ulaşmak için gereken gayreti ve kararlılığı kesinlikle göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, YAKIN BİR ZAMANDA AŞI İHTİYACINI KENDİ ÜRETİMİYLE KARŞILAYACAK”

Yerli aşı çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Koca, “Türkiye, yakın bir zamanda aşı ihtiyacını kendi üretimiyle karşılayacak” cümlesini kullanarak şöyle devam etti: “Faz 2 aşaması tamamlanmak üzere olan, uygulamaya en yakın inaktif aşımızın yanı sıra, başka inaktif aşıların da gönüllüler üzerinde çalışmaları sürmektedir. İnovatif aşı adaylarından, VLP dediğimiz virüs benzeri parçacık aşısının Faz 1 çalışmaları da başlamıştır.

“EĞER BAŞARILI OLURSA DÜNYADA TEK OLACAK”

Bakanlığımıza bağlı bir kurum olan TÜSEB’in desteklediği intranazal yani burun spreyi şeklinde uygulanacak aşının Faz 1 çalışmalarına başlamak üzereyiz. Özel girişim tarafından başlatılan, Ankara Üniversitesi başta olmak üzere, dört üniversitenin katkılarıyla yürütülen çalışmanın ilk deneyleri olumlu sonuçlar verdi. İntranazal aşının gönüllüler üzerindeki sonuçları beklediğimiz gibi olursa, bu aşı, dünyada örneği bulunmayan bir COVID aşısı olacaktır.

“BU AŞAMADA YÜKÜN BÜYÜK KISMI SAĞLIKÇILARDA”

Hedefimiz, aşıyla Toplum Bağışıklığıdır. Yükün bu aşamadaki büyük kısmı, bizim, bilim insanlarımızın, sağlık çalışanlarımızın üzerindedir. Bu sorumluluk duygusu, milletimizin salgınla mücadelede dayanıklılığını, tedbirlere uyma isteğini ve yaşama sevincini artırmalıdır”

Yorumlar (5)
Bir varmış bir yokmuş 4 ay önce
Artık masal geliyor söyledikleri.
cash81 4 ay önce
sokaklar labeleb cok şükür
kongreler .. 4 ay önce
bu Bakana hiç bir şekilde güvenmeyen birbenmiyim acaba...
hakan 4 ay önce
size inanan varmı?
Sağlık Çalışanı 4 ay önce
Sağlık Bakanı Fahrettin kocanın sözüne katılıyorum bu dönemde bütün yük sağlık çalışanlarının üzerinde onların hakkını ödeyemeyiz (ödemiyoruz da zaten diyememiş) kongreler bitti kısıtlamalar geldi niye kaldırıldı kısıtlamalar zannediyorsunuz bütün suçu halka atıyorsunuz bu halkı siz yönetiyorsunuz nasıl olucak ?