banner851

banner955

TURKOVAC İLE YAYGIN AŞILAMA BAŞLIYOR

Türkiye’de yeni tip koronavirüs (COVİD-19) ile mücadelede yeni bir dönem başlıyor. Yerli aşı TURKOVAC için acil kullanım izni çıktı. Bu sonucun ardından Türkiye'nin yerli aşısı da koronavirüsle savaşta vatandaşın hizmetine sunulacak.

Sağlık & Çevre 22.12.2021, 14:56
988
TURKOVAC İLE YAYGIN AŞILAMA BAŞLIYOR

Tüm Türkiye'nin merakla beklediği haber geldi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na (TİTCK) yapılan başvuru sonucunda bugün TURKOVAC için Acil Kullanım Onayı resmen verildi. Erciyes Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen TURKOVAC'ın ilk aşaması olan Faz 1 çalışmaları, 5 Kasım 2020'de başlamıştı. Türkiye, COVİD-19 salgınına karşı aşı geliştiren 9. ülke oldu.

‘Haftaya başlıyor’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugün itibariyle Covid-19 aşısı üreten dokuz ülkeden biri olduk" diyerek, TURKOVAC aşısının üretiminin başlamış olduğunu duyurdu. Yıl bitmeden acil kullanım onayı ve üretimi başlamış oldu. Gelecek hafta sonundan itibaren yaygın kullanıma geçmiş olacağız" dedi.

‘Bazı vatandaşlarımız kendi aşımızı bekliyordu’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sinovac ve Biontech aşılarının ardından üçüncü bir alternatif olarak yerli aşımız TURKOVAC'ı da sunabileceğiz. Bazı vatandaşlarımızın aşı olmak için tüm riskleri göze alarak kendi ürünümüzü beklediğini biliyorum. Bu vatandaşlarımızı en kısa sürede randevularını alarak TURKOVAC aşısını yaptırmaya davet ediyorum" dedi.

TURKOVAC ile birlikte yabancı aşıya sıcak bakmadığı için yerli aşıyı bekleyenlerin aşılanmasıyla ülke genelinde aşılamanın yaygınlaşması bekleniyor.

Yorumlar (4)
büyüksün başkan. 12 ay önce
bu millet değerini yıllar sonra çok daha iyi anlayacak.diğer içi boş tenekeler başa gelirse.lider kimdir.liderlik nedir.hepsi sana yakışıyor reis.eskileri de biliriz.dünyada esamemiz okunmazdı.bugün her yabancı gazetelerde varız.devam reis.biz senin ne yapmaya çalıştığını biliyoruz.
reiscike 12 ay önce
daha iyi bak.gözüne at gözlüğü takma.türkiyenin çevresinde sahra altında dünyada neler yapıp etkili olduğunu analiz eden yorumlar,köşe yazıları bol miktardda görürsün.okuman ve anlaman varsa çözersin.
reiscik 12 ay önce
her yabancı gazetelerde ekonomimiz yerlerde oldugu yazıyor haklısın
Yok artık 12 ay önce
1930larda kurulan aşı üretim kurumlarında aşı üretilmrdi mi bre bre neden kapatıldı ki ne zaman kapatıldı?paramız var dışardan alırdık üretmeye ne gerek var