banner851

banner955

ÜSTELİK DAHA EKİM’DEYİZ…

Hava kirliliği probleminin kronik hale gelerek yıl boyuna yayıldığı ortaya konan Düzce’de, uzun zamandır ‘iyi’ seviyede seyreden hava kalitesi, yerleşimin çukur bir bölgede olduğu kentte sisin inmesiyle Cedidiye’de ve Aziziye’de ‘orta’ seviyeye geriledi. Veriler insan sağlığını yoğun tehdit oluşturacak şekilde olmasa da henüz kış ayları başlamadan ortaya çıkan bu tablo ilerleyen günlerde Düzceliler’in solumak zorunda kalacağı kirli havanın işaret fişeği olarak değerlendirildi.

Sağlık & Çevre 12.10.2021, 16:00 13.10.2021, 18:40
894
ÜSTELİK DAHA EKİM’DEYİZ…

Kalitesiz kömür kullanımı, trafik ve sanayi kuruluşları nedeniyle yıllar içinde hava kirliliği probleminin büyüyerek insan sağlığını tehdit eder hale geldiği Düzce’nin geçtiğimiz yılın 365 gününden 195’inde kirli hava soluduğu ortaya çıkmıştı.

Acil eylem planı uygulanıyor

Geçtiğimiz yıl kasım ayında zirve yapan kirliliğin ardından Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleriyle kente getirilen mobil araçlarla kirliliğin nedenini yapılan ölçümler neticesinde saptanmış ve acil eylem planı ilgili kurum ve kuruluşlarla hazırlanarak uygulamaya koyulmuştu. Başkan Özlü, geçtiğimiz günlerde fabrikaların 7/24 gözetim altında tutulacağının, kalorifik değeri düşük kömür satış ve yakımına izin verilmeyeceğinin altını çizerek şehir içi trafiğin de yeni yollarla kent içinden çekileceğini kaydetmişti.

2 istasyonda hava kalitesi ‘orta’ya geriledi

Öte yandan bugün sisli bir sabaha uyanan Düzce’de, yıl geneline yayıldığı ulusal ve uluslararası raporlara konu olan hava kirliliği problemi henüz ekim ayı olmasına rağmen kendisini gösterdi. Uzun zamandır ‘iyi’ seviyede seyreden hava kalitesi, yerleşimin çukur bir bölgede olduğu kente sisin inmesiyle Cedidiye’de 55 ve Aziziye’de 65 puanla ‘orta’ seviye ölçüldü. Bahçeşehir’deki istasyondan gelen veriler ise hava kalitesinin ‘iyi’ değerlendirildiği yönünde oldu.

Kirli havanın işaret fişeği

Veriler insan sağlığını yoğun tehdit oluşturacak yükseklikte olmasa da henüz kış ayları başlamadan ortaya çıkan bu tablo ilerleyen günlerde Düzceliler’in yıllardır olduğu gibi solumak zorunda kalacağı kirli havanın işaret fişeği olarak değerlendirildi. 

3 noktada ölçümler devam ediyor

Hâlihazırda Cedidiye Meydanı, Aziziye Mahallesi ve Bahçeşehir’de 3 sabit istasyon 24 saat hava kalitesi ölçümlerine devam ediyor. Sağlıklı bir hava için ölçülen PM10 değerinin 50 puanın altında olması gerekiyor. Henüz ekim ayının başında ortaya çıkan bu tablonun önümüzdeki günlerde nasıl seyredeceği merak konusu olurken alınan önlemlerin yeterli olup olmadığı da istasyonlardan gelen verilerle ortaya çıkacak.

HABER:  Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (7)
HATUN HANIM 1 yıl önce
Dereli Cumhuriyet Fevzçakmak Mahallesindeki Fabrikalar zehir saçıyor
Düzce li 1 yıl önce
Bir sürü kereste fabrikası var. Hepsinin bacaların dan sim siyah duman çıkıyor. Kimse müdahale etmiyor. Suçu ağa mahhelsinde lastik yakan gençlere atıyorlar.hiçbir ciddiyet yok.......
HASAN 1 yıl önce
UĞUR BÖCEKLERİNİZ HİÇ UĞURLU GELMEDİ DÜZCEYE. EN TEKLİKELİ VE ZARARLI YAKIT DİZEL YANİ MAZOTTUR. DÜZCEYİ DOLDURDUNUZ KÜÇÜK MÜNİBÜSLERLE SONRA HAVA KİRLİLİĞİ SEBEBİ ARIYORSUNUZ. HAZIR DOĞLA GAZLI OTOBULERİ YOK ETTİNİZ.
Düzceli 1 yıl önce
Ne oldu bi ara hava ölçüm aracı getirdiydi Keşir ablamız takipçisi olacaklardı hani? Hep göstermelik işleriniz, hep şov peşindesiniz…
can 1 yıl önce
BEN GÖRDÜM YAZ BOYUNCA KÖYLERE DAGITILAN O KALITESIZ KÖMÜRLERI BELEDIYE ELIYLE KIRLILIK BU FABRIKALARIDA KOTROL EDIN EN COKDA KALITESIZ DAGITILAN KÖMÜRLERDIR AVRUPADA SOBA YAKAN YOK
sts 1 yıl önce
BU DAHA NEKİ DAHA BETERİ OLAÇAK 46 M3 DOĞALGAZ YAKTIM 100 TL FATURA GELDİ SOBAYA DÖNÜYORUM
Akpli 1 yıl önce
Bakanımız millet bahçesi yapacağına hava kirliliğine çare bulsun! Millet bahçesine ihtiyacımız yok sağlığımıza ihtiyacımız var !!
Yeni Sayımız