banner851

banner955

UZMAN DOKTOR YOK, AİLE HEKİMİ MUAYENE EDİYOR

Birçok sağlık hizmetini bölgede ilk ve tek gerçekleştiren kurum olmakla övünen Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, ‘Çocuk Acil Servisi’ne uzman doktor bulamıyor. Uzun süredir asistan dahi olmaması nedeniyle aile hekiminin çocukları muayene ettiği servisin Kurban Bayramı’ndan sonra sabah 08:00 akşam 17:00 arasında hizmet vermesi planlanıyor. Öte yandan uzman sancısı çeken Çocuk Acil Servisi’nin kapatılmasının da gündemde olduğu öğrenildi.

Sağlık & Çevre 15.07.2021, 15:49 16.07.2021, 18:25
5092

Düzce’nin sağlık hizmeti yükünü sırtlanan kurumlardan biri olan ancak son dönemde hizmetleri kadar şikayetlerle de adından söz ettiren Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde şimdi de uzman hekim krizi yaşanıyor.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında eğitim almış uzman doktor ya da asistanların görev yapması gereken ‘Çocuk Acil Servisi’nde aylardır bir aile hekimi hasta çocukları muayene ediyor. Doktorların bir bir ayrılması ile çıkmaza giren hastane yönetimi, Çocuk Acili’nde çalışacak uzman hekim ve asistan doktor bulamayınca çareyi fakülte bünyesindeki bir aile hekimini görevlendirmekte buldu. Ancak bu durum hasta yakınlarının tepkisine neden oldu. 

Öncü Whatsapp İhbar Hattı (0 542 767 18 81)’na ulaşan bir vatandaş, “Üniversite Hastanesi Çocuk Acil Servisi kapanmış. Hocalar var ama ‘hasta bakmayacağız’ demişler. Bütün yükü erişkin acil kısmına yıkmışlar. Çocuk acilin kapanma durumunda bizim devletteki acilin de ne fiziki şartları ne de doktor kapasitesi onu kaldıracak durumda değil. Çocuk acilin kapanma durumunu yerel medyaya yansıtmanızı istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan tıp fakültesi bünyesindeki çocuk hastalıkları alanında uzman öğretim üyelerinin de acilde görev almayı reddetmesi ile çıkmaza giren yönetimin, ‘Çocuk Acili’ni kapatmak için Tıp Fakültesi Dekanlığı’nı bilgilendirdiği öğrenildi.

Geçici çözüm olarak sadece bir aile hekimin gece-gündüz görev aldığı Çocuk Acil Servisi’nin uzman doktor görev almaması halinde Kurban Bayramı’ndan sonra sabah 08:00 akşam 17:00 şeklinde sadece gündüz hizmet vermesi planlanıyor. Hekim krizinin devam etmesi halinde ise Çocuk Acil Servisi’nin kapatılması kararının ciddi olarak masaya yatırılacağı konuşuluyor.

Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin acil servis ve polikliniklerine günlük ortalama bin 500 ila 2 bin arasında hasta başvuruyor. Bu hastaların önemli bir kısmı acil servislerde muayene oluyor.

banner844
Yorumlar (8)
Sanayici 1 yıl önce
Uçuyoruz ya o yüzden doktor bulunmuyordur
talep 1 yıl önce
Lütfen takipçisi olun kapanmasın
Misafir 1 yıl önce
Haber yaparken haberin muhatabının da fikirlerini sorun. Dünyanın hiçbir yerinde üniversite hastanesinde acil serviste öğretim üyesi birebir hasta bakmaz. Görevli asistan bakar, hocaya danışır. Hoca uygun görürse hastayı bizzat değerlendirir. Hocaların gün içinde poliklinik, servis vizitleri, asistan ve öğrenci eğitimi, akademik çalışmalar v.b. faaliyetleri de vardır. Devlet hastanesi ile karıştırılmamalıdır.
Yorumcu 1 yıl önce
Yazıklar olsun ne diyelim emeği gecenlere
Aa 1 yıl önce
Geçen gece çocuk acile gittik. Acil olan bu serviste 2 saati aşkın süredir bekledik. Ayşe abla duy sesimizi. Doktor atamalarına el attığın devlet hastanesi gibi buraya da el at Ayşe abla.
AYŞE ABLAN 1 yıl önce
beni seçtiniz nasılsa çok da fifi
Oncurtv 1 yıl önce
Sayinnonxu acil yetmiyor zaten acilen xocuk hastanesi şart cocuk bu ne durdan anlar ne oturan anlar empati yapın biraz
Sorun var. Çözüm? 1 yıl önce
Hani şu Düzce vekilleri müjdeli haber veriyordu? Uzman doktor gelecek, tamam bitti derken mevcutlar gidiyor. Siyasetçilerin bir çoğu laf olsun diye konuşuyor. Kimse acı gerçeklerle yüzyüze kalmak istemiyor. İsyan edesi geliyor insanın. Yazıklar olsun.
Yeni Sayımız