banner851

banner955

UZMANINDAN ÇOK ÖNEMLİ UYARILAR

Son dönemde tüp mide ameliyatlarının medyatik bir hal almaya başladığını belirten Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, yapılan yanlış ameliyatlar sonucu ölümler yaşadığına dikkat çekerek, hastaların deneyimli merkez ve cerrah seçiminde özenli davranmaları uyarısında bulundu.

Sağlık & Çevre 20.02.2018, 10:28 21.02.2018, 14:00
2508

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, obezite tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden tüp mide ameliyatı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

‘Obezite tedavisi eşittir mide küçültme’ algısı yanlış
Günümüzde var olan ‘obezite tedavisi eşittir mide küçültme’ algısının yanlış olduğunu belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, morbid obizete cerrahisi ile obizete ve metabolik cerrahinin prosedürlerinden biri olan ve en sık kullanılan yönetimin tüp mide ameliyatı olduğunu ifade etti.

Psikiyatrik değerlendirme şart
Prof. Dr. Pehlivan, hastaların ameliyat öncesinde mutlaka dahiliye uzmanı hekimlere muayene olması ve psikiyatrik değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğine dikkat çekerek, psikiyatrik değerlendirme doğru yapıldığında hastanın ameliyata ruhen hazır olacağını belirtti.

14 yaşından 60 yaşına kadar
Son dönemde tüp mide ameliyatlarının medyatik bir hal almaya başladığını dillendiren Prof. Dr. Pehlivan, 14 yaşından 60 yaşına kadar hasta grubuyla ilgilendiklerini ifade ederek bazı hastaların ameliyat olmak için kilo almaya çalıştığını ve bu durumun doğru bir davranış biçimi olmadığını da sözlerine ekledi.

“Su, hareket ve uyku tedavinin olmazsa olmazları”
Ameliyat sonrasında anahtar kelimenin iletişim olduğunun altını çizen Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, hastaları 1 hafta, 1 ay, 6 ay ve 1 yıl gibi belirli periyotlarda takibe aldıklarını söyleyerek, bu süreçte uygun bir diyet programının uygulandığı bilgisini paylaştı. Ameliyat sonrasında protein, vitamin ve mineral desteğinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Pehlivan, su, hareket ve uykunun da tedavinin olmazsa olmazları arasında yer aldığını dile getirdi

Tüp mide ameliyatlarının çok özel bir alan olduğunu ve tecrübe gerektirdiğinin altını çizen Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, yapılan yanlış ameliyatlar sonucu ölümler yaşadığına dikkat çekerek, hastaların deneyimli merkez ve cerrah seçiminde özenli davranmaları uyarısında bulundu.

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (4)
DÜZCELİ 5 yıl önce
Hocamız Düzce için bir değerdir. Lütfen yorum yaparken saygısızlık yapmayalım. Düzce için hakkı ödenmez. Rabbim Doktorlarımızı ve hastanelerimizi eksik etmesin. DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN.
m 5 yıl önce
Yapmayın madem böyle ameliyatlar. Biz evde ameliyat yapmıyoruz, siz doktorlar olarak bunu önlemelisiniz.
Selim 5 yıl önce
Kendisi beni ameliyat etti..isinin uzmanidir..ozellikle mide fitigi olanlar bosuna izdirap cekmeyin..
OFLU 5 yıl önce
ORDA HER TÜR AMELİYAT ÖLÜME GETİRİYOR ..YÖRÜME GİDEN MORGTAN CIKIYOR
27
parçalı az bulutlu