banner851

banner614

VATANDAŞLAR İÇİN EK GELİR KAPISI

banner619

Düzce Üniversitesi, Çevre ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Programı kapsamında Tıbbi ve Yenilebilir Mantar yetiştirmeye başladı. Bu amaçla merkeze bağlı Çavuşlar Mahallesi’nde atıl halde bulunan bir ahır, gerekli bakım ve tadilatları yapılarak mantarın üretiminde pilot tesisi haline getirildi.

banner846
Sağlık & Çevre 29.05.2018, 09:34 30.05.2018, 10:49
4465
banner844

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim elemanlarından Dr. Öğr. Üyesi Mesut Yalçın ve Arş. Gör. Dr. Çağlar Akçay'ın önderliğinde yapılan proje ile ilk etapta istiridye mantarı (kayın ya da kavak mantarı) yetiştirildi.

Dr. Öğr. Üyesi Mesut Yalçın, merkeze bağlı Çavuşlar Mahallesi’nde atıl halde bulunan ahırın mantarhaneye dönüştürme işinin oldukça düşük bir maliyetle yapıldığını belirterek, mantar yetiştirmede kompost (mantar besi ortamı) olarak Düzce yöresinde bolca bulunan ve atık şeklinde açığa çıkan fındık zürufu kullanıldığını belirtti.“Vatandaşlar mantar üretimin önemli miktarda ek gelir sağlayacaklar”
Ülkemizde yılda 180-200 bin ton fındık zürufunun açığa çıktığını belirten Mesut Yalçın, “Bu züruflar fındık üreticileri tarafından kullanılmadan doğaya atılmaktadır. Mantar yetiştirmede hammadde olarak genellikle saman kullanılmakta ve mantar üreticileri kompostu hazır olarak satın aldıkları için maliyetler yükselmektedir. Kompost materyalini hazır almak yerine fındık zürufunun değerlendirilmesi sonucunda maliyetler önemli ölçüde düşecek, kırsal kesimdeki vatandaşlar mantar üretimine daha çok eğilim gösterecek ve buradan önemli miktarda ek gelir sağlayacaklardır” ifadesinde bulundu.“Düzce yöresine ait tarımsal atıklar katma değeri yüksek olan ürünlere dönüştürülmeli”
Arş. Gör Dr. Çağlar Akçay ise Düzce'nin iklim olarak mantar yetiştirmek için oldukça uygun koşullara sahip olduğunu ifade etti.
İstiridye mantarının ülkemizde giderek yaygınlaştığını söyleyen Çağlar Akçay, “İstiridye mantarı yetiştiriciliğini pilot uygulama noktasında başarıyla gerçekleştirdik. Tıbbi mantar olan Shiitake (Şitaki) mantarının da fındıkkabukları üzerinde Orman Fakültesi, Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Mantar Yetiştirme Laboratuarında denemelerini yaptık. İlk denememizde bu konuda da başarı sağladık. İlerleyen süreçte tıbbi mantar olan Shiitake mantarını da halka yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Shiitake mantarı, tıbbi özelliği olan çok önemli bir  mantardır ve Çin'de 900 yıldan beri kültürü yapılmaktadır. Shiitake mantarı içerdiği potasyum, demir, kalsiyum, B1 B2 ve B12 element ve etken maddeler ile birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek mide ve bağırsak gibi kanser türlerinin tedavisinde yardımcı olmaktadır. Diğer yandan içerdiği lentinan polisakkariti ile vücudun virüslere karşı mücadele etmesini sağlayan interferon üretimini uyarır” diyerek Düzce yöresine ait tarımsal atıkların tıbbi ve yenilebilir mantar gibi katma değeri yüksek olan ürünlere dönüştürülmesini çok önemsediklerini belirtti.Haber: Ö.YILMAZ

Yorumlar (3)
cancan 3 yıl önce
bu mantarı tadan başka mantar yemez, aynı et gibidir. çok lezzetli
Cabir bas 3 yıl önce
Mantar ûretenleri ve ûretime ôncû olanlari tebrik ederim mûkemmel bir is - FAKAT dikkat mantar ûretimi ile ilgilenen kisiler bir kac yil sonrasi mantarin yaydigi sporlardan ôtûrû dedavisi imkansiz akciger hastaligina dûcar olmamalari icin mutlak surette kaliteli cinsinsinden maske kullanmalidirlar
HAKKI 3 yıl önce
YEMEDİMDE HAYATTADA MANTAR YEMEM. OT YERİM DAHA İİİ.
25°
parçalı az bulutlu