banner851

banner955

VİRÜS KABUSU

Yığılca’ya bağlı Kırık Köyü’nde aynı şikayetlerle hastaneye kaldırılan 6 kişiden 1’inin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan ve kaynağı olarak Hanta Virüsü gösterilen olaya yönelik araştırmalar devam ediyor. İl Sağlık Müdürlüğü, hanta virisünün görüldüğü köyde özellikle ormanda çalışan işçi ve ailelerinden kan örnekleri alındığını açıkladı.

Sağlık & Çevre 01.05.2017, 11:58 02.05.2017, 14:07
4991
Kırık Köyü’nde Hanta Virüsü araştırması kapsamında ormanda çalışan köylülerden kan örnekleri alındı.

Kuş Gribi ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nden sonra Türkiye'de görülmeye başlanan tehlikeli bir virüs olan Hanta kabusunun yaşandığı Yığılca’ya bağlı Kırık Köyü’nde Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen yetkililer, günlerdir detaylı incelemelerini sürdürüyor. Hayvanlardan özellikle de farelerden insanlara bulaşabilen ancak insandan insana geçmeyen Hanta Virüsü'ne vatandaşların nasıl yakalandığı konusunda araştırmalar devam ederken, bir yandan da köylülere, bu virüsten nasıl korunabilecekleri konusunda bilgilendirmelerde bulunuluyor.

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü'nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, virüse karşı saha çalışmalarının son hızla devam ettiği belirtildi. Açıklamada, "Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu yetkilileri ile İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerince ilimiz Yığılca ilçesi Kırık Köyü'nde görülen Hanta Virisü ile ilgili Epidemiyolojik (Sağlıkla ilgili olayların görülme sıklığını ölçmek, nedenlerini inceleyen çözümleyici çalışmalar yapmak) Saha Çalışmalarımız devam etmektedir. Çalışmalar kapsamında ekiplerimizce Hanta Virisü'nün görüldüğü köy olan Kırık Köyü'nde ormanda çalışan işçilerden ve ailelerinden kan örnekleri alınarak anket uygulaması yapılmıştır."
banner844
Yorumlar (2)
alican 6 yıl önce
yığılcaya dikkat etmeli.
Anti Virüs 6 yıl önce
Yığılcaya bi anti virüs lütfen!
Yeni Sayımız