banner851

banner955

‘YAPTIĞINIZ BİNALAR UZMANSIZ, CİHAZSIZ NE İŞE YARAR?’

Sağlıkta bölgeye hizmet veriyoruz’ söylemlerinin sadece göz boyamak için sarf edildiği Düzce’de kalp rahatsızlığı olan hastalar, cihaz ve tedavi noktasındaki yetersizlikler yüzünden çevre illerin yolunu tutmak zorunda kalıyor. Düzce Üniversitesi Hastanesi bünyesinde kısa zaman hizmet verip daha sonra GETAT hizmet binasına dönüştürülen nükleer tıp merkezinin eksikliği Düzceli hastaların maddi-manevi zorluklar yaşamasına neden oluyor.

Sağlık & Çevre 20.12.2021, 09:40 20.12.2021, 09:56
3018
‘YAPTIĞINIZ BİNALAR UZMANSIZ, CİHAZSIZ NE İŞE YARAR?’

Düzce’de bir yandan fiziki mekanların arttırılması için çalışmaların sürdüğü sağlıkta, diğer yandan cihaz ihtiyacı ve kapanan bölümler, hastaların ‘Yaptığınız binalar uzmansız, cihazsız ne işe yarar?’ tepkisine yol açıyor.

Şikayetler bir değil bin!

İkinci basamak tedavi hizmetinin verildiği Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda olmayan ancak üçüncü basamak hastaneler olan üniversite hastanelerinde bulunan sintigrafi cihazının Düzce’ye acil olarak kazandırılması gerektiği artan şikayetlerle gün yüzüne çıktı.

Uzman gitti, merkez kapandı

Hastanın iç organ ile dokularını kapsamlı olarak görüntüleme imkânı tanıyan sintigrafi cihazının yakın zamana kadar kiralık olarak bulunduğu Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde uzman doktorun hastaneden ayrılışı görüntüleme hizmetinin de sona ermesine neden oldu. Sintigrafi cihazının bulunduğu Nükleer Tıp Merkezi’ni kapatarak binayı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi (GETAT)’ne dönüştüren üniversite yönetimi, böylelikle pek çok hastalığın teşhisini ve tedavi edilmesini sağlayan birimden Düzce’yi mahrum bıraktı. Bu merkezdeki cihazlara girmesi gereken hastaları civar illere gitmeye mecbur bıraktı.

Aylardır sintigrafi cihazına girmeyi bekliyor

Nükleer tıp merkezlerinde bulunan sintigrafi cihazına girebilmek için aylardır bekleyişi devam eden kalp hastası Kürşat K., Öncü Haber’e yaşadığı sıkıntıları anlattı. 6 yıldır devam eden kalp rahatsızlığı nedeniyle düzenli olarak kontrollere gittiğini belirten Kürşat K., son muayenede kendisine sintigrafi yönteminin tavsiye edildiğini söyledi. Düzce’de ne devlet hastanesi ne de üniversite hastanesinde bu cihazın bulunmaması yüzünden kendisine ‘Bolu Üniversite Hastanesi’ne git’ denildiğini ifade eden Kürşat K., 2 aydır bu sağlık hizmetinden yararlanamadığını anlattı.

“İlaç temin edilinceye kadar ölebilirim”

Kürşat K., “Tam 2 ay önce doktorum tarafından sintigrafi cihazına girmem gerektiği söylendi. Bu işlem hastaya ağız veya damar yoluyla bir ilaç verilerek yapılıyor. Bolu Üniversite Hastanesi’ne başvurdum ve bana 29 Aralık’a gün verdiler. Ancak 17 Aralık’ta hastaneden arandım ve bana ‘İlacımız yok, ilaç temin edildiğinde haber vereceğiz.” denildi. Bu durumu aklım almıyor. Aylardır bekliyorum. İlaç temin edilinceye kadar ölebilirim. Düzce’de sağlıktaki eksikliklerin giderilmemesi yüzünden hastalar perişan oluyor. Özellikle kalp hastaları Düzce dışında çare bulmak zorunda kalıyor. Düzce’de yaşayanlara bunu reva görenleri kınıyorum. Yazıkları olsun.” ifadelerini kullandı.

Bu laflara Düzceliler’in karnı tok!

Kalp başta olmak üzere birçok hastalık ve branşta görüntüleme, ameliyat ya da onkoloji hizmetinin yıllardır istikrarlı şekilde verilemediği Düzce’de vatandaş, ilin idareci ve siyasilerini sağlık kurumlarını daha işlevsel hale getirmeye davet ediyor. “Artık hastalarımızı uzaklara göndermeyeceğiz.’ laflarına karnı doyan Düzceliler, tanı ve tedavi hizmetini dışarıda değil yaşadığı şehirde almak istiyor.

2018’deki açıklamalar yönetimin bakış açısını ortaya koydu

Öte yandan 14 Ağustos 2018 tarihinde Düzce’deki basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce denilince akla geleneksel tıbbın gelmesi için düzenlemeler yaptıklarını açıklamıştı. Düzce Üniversitesi Hastanesi bünyesindeki Nükleer Tıp Merkezi’nin gerekliliği ortadayken tıp fakültesi dekanlığı, hastane başhekimliği ve Düzce Üniversitesi Rektörlüğü’nün geleneksel tıbba daha önem verdiği basınla buluşmada yapılan açıklamayla gözler önüne serilmişti. Çakar, açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

“Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’mizin ruhsatını aldık. İnşallah 4 farklı alanda hizmet verecek. Özellikle hekimlerimizin elinden hacamat, akupunktur ve diğer alanlara da peyderpey başlamış olacağız. Şu an kantin binamızın bulunduğu nükleer tıp merkezimizi tamamlayıcı tıp merkezine dönüştürüyoruz. Kasım ayında orayı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi haline getireceğiz. Düzce deyince geleneksel tıp akla gelsin diye çaba gösteriyoruz.”

O AÇIKLAMALARI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

banner844
Yorumlar (11)
Vatandaş 12 ay önce
Düzce'de hastaysan mutlaka çareyi dışarıda arayacaksın. Bir doğum için il dışına gönderildim. Saatlerce iç kanama geçirmeme rağmen sandalyede birinin ilgilenmesini bekledim. Allah yüzümüze güldü de hayattayiz. Düzce herşeyde olduğu gibi sağlıkta da sınıfta kalıyor
Düzceli 12 ay önce
Paran varsa doktor var yoksa randevu bekle gelsin
Cemal Konuralp 12 ay önce
Bunlar derdi ceplerine girecek para. Hasta düşünen yok. Kameralara oynarlar, etkinlik adı aldında ,çalışıyoruz imajı verirler. Neden Sağlık bakanlığına bağlanmak zorunda olduğunu siyasiler. Bölge halkı haykırmaz ki. Bağlayı. Yaa
Ne bekliyorsunuz ki 12 ay önce
Benim partim, benim sendikamın adamı,benim cemaatten diye diye bir alay beceriksizi idareci yaptılar onlar da bu hale getirdi. Ne bekliyorsunuz ki
Osman Kucur 12 ay önce
Erzurum'dan 1 yıl önce burya taşındım kalp rahatsızlığım var boluya gidiyorum Doğu'da bir ilçe Düzce'den sağlıkta daha önde burda yrd Doçent para alıyor fişle bakıyor Bolu'da prof ücretsiz bakıyor buda üniversite yönetiminden kaynaklanıyor başta rektör 35 yıl sağlıkta çalıştım böyle hastaları azarlayan hastaneler görmedim Düzce gibi buna biran önce bir çözüm sizdende Allah razı olsun yazdığınız için elimiz dilimiz oluyorsunuz sağolun var olun
Mantıklı 12 ay önce
Düzceyi sağlıkta merkez yapacağız derken sevk merkezi yapmayı kast etmiş olabilirler
Adil 12 ay önce
Üniversitenin yönetim tarzında sorun var. İmkanı olan gitmek istiyor.
81 12 ay önce
Çocuk Acil artık 24 saat hizmet versin eski sitem neden iptal edildi düzcede gece çocuklara bakacak doktor yok lütfen..
akçakocalı 12 ay önce
fazla lafa gerek yok, birileri bir sabah bolu tıp fakültesinin önüne gitsinler baksınlar, hasta olup muayeneye gelenlerin yüzde sekseni düzceli, bu kadar düzceli burada tıp fakültesi var iken neden boluya gider bir düşünsünler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız