banner851

banner614

“YAYLAMIZIN TAHRİP EDİLMESİNE GÖZ YUMMAK İSTEMİYORUZ”

Dillere destan güzelliğiyle ziyaretçilerinde hayranlık uyandıran Düzce’nin yaylaları doğa katliamıyla boğuşuyor. Bir yandan çöplerini doğaya atan duyarsız şahısların sayısı artarken bir yandan da driftçiler tüm uyarılara rağmen birkaç dakikalık zevk için yaylaları tahrip etmeye devam ediyor. Doğa düşmanlarının ortaya çıktığı yer bu kez Torkul Yaylası oldu.

banner619
Sağlık & Çevre 23.01.2021, 14:00
7963

Doğal güzelliği ve sunduğu eşsiz manzara ile ün yapmış Düzce’nin yaylaları, her mevsim Düzce’den ve ülke genelinden pek çok ziyaretçiyi misafir ediyor. Birçok yaylada da kültürel bir miras olan yazın hayvanlarıyla birlikte yaylalara çıkan yaylacılık geleneği de sürdürülmeye devam ediliyor.

BAYRAKTAR, ÇÖP SORUNUNA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Öte yandan görenleri hayran bırakan doğa güzellikleri ziyaretçilerinin oluşturduğu ve daha önce BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın Pürenli Yaylası’nda ailesiyle yaptığı kampın ardından dikkat çekmesiyle ulusal basında da yer alan çöp sorunlarıyla boğuşurken bir yandan da ‘driftçi’lerin doğa mirası zeminlerin üzerinde yaptığı tahribattan nasibini alıyor.

Binlerce vatandaşın nefes almak için gittiği uğrak noktalardan Torkul Yaylası’ndan gelen son görüntüler tepkiye neden oldu.

DRİFT YAPARAK ZEMİNİ BATAKLIĞA ÇEVİRDİ

Bir kültür ve doğa mirası olarak korunması gereken yaylada evlerin ortasında bulunan çimenlik alanda bir pick-up sürücüsünün ‘drift’ yaparak zemine büyük zarar verdiği görülüyor. Yaz aylarında bitki çeşitliliği ile hayvanların otladığı ve insanların gezerek hoş vakit geçirdiği alanın bataklık haline getirildiği kameralara yansıyor. Birkaç dakikalık zevk için çevredekilerin yaptığı tüm uyarılara rağmen Düzce’nin ortak doğa mirasını katletmekten geri durmuyor.

“UYARILARA RAĞMEN DEVAM ETTİ”

O görüntüleri Öncü Haber Merkezi’ne ulaştıran duyarlı vatandaş, “Düzce’mizin o güzelim yaylalarından olan Torkul yaylasını doğasını bugün tahrip etmeye çalıştılar. Videosu elimizde var. Yaylamızda tüm uyarılarımıza rağmen drift yapmaya devam ettiler” diyerek durumdan şikâyetçi oldu.

“DÜZCEMİZE SAHİP ÇIKALIM”

Torkul Yaylası sakinlerinden olduğunu ifade eden vatandaş, “Doğamızın yaylamızın tahrip edilmesine göz yummak istemiyoruz. Sizden ricam lütfen Düzce’mize sahip çıkalım bunu haber yapmanızı istiyorum sizden lütfen sesimizi duyurmamıza yardımcı olun onları haklı çıkarmayın bizi duyun” sözleriyle doğa düşmanlarına tepki gösterdi.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (25)
yaban 8 ay önce
koylunun bebelerı bıle yapoıyor arzısı olan her yere gıtme hakkı goruyor.parası olan manıtası olan heyecan yasıyor,koruyan var elbet ama cok az..her yerı maf edıyorlar
cemo 9 ay önce
bu araç 15 temmuz lisesinin karsisinda duruyordu yani bu marka. sahibi egitime alinmali. cezayla hu sefer kameraya cekmeden yapacaginı yaparlar.egitim egitim.egitim....
Ramazan 9 ay önce
Normaldir,
Hasann 9 ay önce
Gerçek Off Roadçılar doğa dostudur doğaya çimene zarar vermez verene de gereğini yapar bunlar sonradan görmeler gerçek doğa severlerin hakkını da yemeyelim teşekkürler
AYDINPINARLI 9 ay önce
ÇÖP TOPLADIN DİYE BUNLARIMI YAPMAK LAZIM
Duzceli 9 ay önce
Kesinlikle hakli canim yayla lari bu tip araclarla tahrip ediyorlar ,Of rod kulupleri ne egitim sart
Buralara cikan araclar belli
Sayin Sadullah Unsal in bu konuya egilmesi ni bekleriz
Murat.. 9 ay önce
Selçuk BAYRAKTAR. Yaylalardaki çöplerle alakali düşüncelerini beyan ettiginde habelerde görmemiştik.. Bu yapılanı savunmuyorum ama biraz daha yararlı birazdaha gerçekçi haberler yapsanız daha hora geçer... Aracın sahibini hain ilan etseydiniz daha iyiydi...
Rhinoxj 9 ay önce
Bunu haber yapıcak kadar ne varki .
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın