banner851

banner955

YEŞİL KATİLİ İKİ MAHALLEDE ORTAYA ÇIKTI

Düzce Belediyesi son yıllarda özellikle fındıkta verim kaybına neden olan Amerikan Beyaz Kelebeği'ne karşı hasat öncesi gerekli önlemleri aldığını duyurdu. Buna göre; Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan 4 ekip, zararlının ilk tespit edildiği yerler olan Hamidiye ve Şıralık mahallelerinde ilaçlama çalışmalarına başladı.

Sağlık & Çevre 30.06.2020, 15:20 01.07.2020, 15:24
3627
YEŞİL KATİLİ İKİ MAHALLEDE ORTAYA ÇIKTI

Düzce’de kent merkezi dahil olmak üzere geniş alanlarda baş gösteren ve 'Yeşil Katili' olarak anılanAmerikan Beyaz Kelebeği tehlikesine karşı önlemler erken alındı.

Tarım müdürlüğü ve ziraat odasından sonra Düzce Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan çok sayıda ekip de şehir merkezinin riskli bölgeleri ve çevresinde ilaçlama çalışmalarına başladı.

Konuya ilişkin Düzce Belediyesi'nden yapılan bilgilendirmede şunlar kaydedildi:

"Ziraat mühendisinin kontrolünde kurulan ekipler tarım ürünlerinin yanı sıra ağaçların da kurumasına ve uzun süreçte çölleşme tehlikesi ile karşı karşıya bırakan Amerikan Kelebeği'ni larva döneminde ilaçlayarak bitkilerin zarar görmesini engelleyecek. Amerikan Kelebeği, mantar, yaprak biti ve yaprak piresine karşı da yürütülen ilaçlama çalışmaları gece ve gündüz olmak üzere çift vardiya şeklinde sürdürülüyor. İlaçlama çalışmaları zararlının ilk tespit edildiği yerler olan Hamidiye ve Şıralık mahalleleri başta olmak üzere Kalıcı Konutlar Bölgesi ile tüm merkeze bağlı mahallelerde yürütülecek."

banner844
Yorumlar (4)
SERAP 2 yıl önce
MAHMURE KÖYÜ YOLUNDA DA AĞAÇLARDA GÖZÜKÜYOR
görüş 2 yıl önce
yıllardır aynı haber ve uygulamalar. Demek ki faydalı olmamış olmayacak da
Vatandaşın biri 2 yıl önce
Heryerde var erken sayılmaz ama geçte kalınmış değil
Kadir aras 2 yıl önce
Mamure köyünde de var