banner851

banner955

YILMAZ: “OBEZİTE ÖLÜM NEDENLERİNİN BAŞINDA GELİYOR”

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve İlçe Sağlık Müdürlüğünde bulunan Beslenme ve Obezite Danışmanlık Merkezi Çalışanlarına Yönelik Eğitim düzenlendi.

Sağlık & Çevre 18.06.2022, 09:30 18.06.2022, 17:53
226
banner986

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında; Düzce İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve İlçe Sağlık Müdürlüğünde bulunan Beslenme ve Obezite Danışmanlık Merkezi birimlerinde görevli personellere yönelik Diyetisyen Nidanur Kara tarafından eğitim verildi.

Eğitim ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Obezitenin günümüzde tüm dünyada en önemli halk sağlığı sorunlarından biri olarak kabul edildiğini belirterek, “Görülme oranları her geçen gün artan obezite, fiziksel, psikolojik ve sosyal pek çok soruna yol açarak yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Dengesiz beslenme ve fiziksel egzersiz eksikliği sonucu diyabet, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklara neden olmakta, bu nedenle obezite ülkelerin sağlık sistemlerine getirdiği yük, sağlık harcamalarında önemli bir yer tutmasının yanı sıra en önemli hastalık ve ölüm nedenlerinin başında gelmektedir” dedi.

Obezite ile mücadelede yaşamı daha sağlıklı ve kaliteli hale getirmek için yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarının kazanılması ile fiziksel egzersizin arttırılması gerektiğini kaydeden Dr. Yılmaz,  “Bu bağlamda ilimizdeki Beslenme ve Obezite Danışmanlık Merkezlerimizde obezite ve beraberinde getirdiği hastalıklara karşı önlem alma, yeterli ve dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktivite gibi konularda halkımızı bilinçlendirme yönelik hizmetler veriyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
Gökhan Serdar 3 hafta önce
sağlıklı yaşam merkezin de çalışıyorum. bu şahsı iki kişi şikayete geldi trafikte dengesiz hareketler yapıyor diye. sağlık personeli psikolojik taramadan geçirilsin. normal değil bunlar .
24
açık