banner851

banner614

ZEHİRLENMELERDE ARTIŞ

banner619

Türkiye genelinde yağışların artmasıyla doğada yetişen mantarların fazlalaşması ve tüketimin de artmasına bağlı olarak zehirlenme vakaları görülmeye başlandı. Sağlık Bakanlığı, mantar zehirlenmelerine karşı vatandaşları bilgilendirecek bir açıklama yaptı

banner846
Sağlık & Çevre 23.06.2018, 11:11 24.06.2018, 14:59
767
banner844

Sağlık Bakanlığı mantar zehirlenmelerine karşı uyarıda bulundu. Bakanlık, bilgilendirmesinde ülke genelinde yağışların artması nedeniyle doğada yetişen mantarların üremesinde ve tüketimin artmasına bağlı zehirlenme vakalarında da artış olabileceğine dikkat çekti.

Açıklamada doğal ortamlarda yetişen ve yapısında zehir bulunan mantarların taze, kurutulmuş veya konserve şeklinde çiğ veya pişirilmiş olarak yenilmesi neticesinde ölümle sonuçlanabilen ciddi zehirlenmeler görülebileceği vurgulandı. Ülkemizde doğal ortamlarda zehirli mantarların yetiştiği ve vatandaşın da bu mantarlara çokça rağbet edildiği vurgulandı.

Zehirlenme belirtileri, mantarda bulunan zehirin niteliğine göre 2 ile 6 saat içinde ortaya çıkabiliyor ve çeşitlilik gösterebiliyor.  Mantarın yenmesini takiben 2 saat içinde sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme; bazı türlerin yenmesinden 6 saat sonra ise bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer, böbrek fonksiyon bozuklukları ve ölümle sonuçlanan zehirlenme belirtileri görülebiliyor. 


Haber: M.AYDIN

Yorumlar (0)
14°
az bulutlu