banner851

banner614

ZEHİRLENMELERE DİKKAT!

banner619

Doğalgazı yaygınlaştırma çalışmalarına karşılık hala ısınma amaçlı kömür kullanımının yoğun şekilde devam ettiği Düzce’de soba zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyaran valilik, ölüme sobanın değil, ihmalin neden olduğunu vurguladı.

banner846
Sağlık & Çevre 01.11.2019, 14:10 01.11.2019, 16:44
439
banner844
Havaların giderek soğumasına bağlı olarak Düzce’de bacalar tütmeye başladı, uyarılar da gecikmedi. Her kış soba ve şofbenlerin yanlış kullanımı, bilgisizlik ve ihmal yüzünden yüzlerce kişi sızan karbon monoksit gazından zehirlenirken, istenmeyen olayların önüne geçmek için Düzce Valiliği bir kez daha detaylı bir bilgilendirme yaptı.
Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Zehirlenmeler özellikle kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana geliyor. Meydana gelen zehirlenmelere kısa süre içerisinde müdahale edilmezse, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabiliyor.
Yetkililer kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmesi gerektiğini ve izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmaması yönünde vatandaşlara uyarılarda bulundu. Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğünü söyleyen yetkililer, eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmaması, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmesi gerektiğini belirtti.
Son olarak ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında, zehirlenme durumundan şüphelenildiğinde kendi hayatlarını tehlikeye atmayacak şekilde ortamı havalandırıp, kişiyi ortamdan uzaklaştırarak derhal 112 acil sağlık ekiplerinden  yardım istenmelidir.”
 
 

 
Yorumlar (4)
sinan kambur 1 yıl önce
hala kömürler ısınmaya çalışıyorlar diyorsun editör beyy!!! herkesin doğalgaz bağlatacak parası yok.asgari ücrete çalış karnını zor doyur,gel birde 12-13 bin ver doğalgaz bağlat,bizim partimiz , dayımız yokk.....
EyvAllah 2 yıl önce
6)Soba kapakları tamamen kapatılmamalıdır.7)Boru camdan, duvardan dışarıya düz çıkartılıp kullanılmaalıdır.8)Soba duvara 1 mt den daha fazla yanaştırılmamalıdır.9)Çok kişi aynı oda da yatacak ise kapı tam kapatılmamalıdır.
EyvAllah 2 yıl önce
3)Baca çatı üst seviyesinden ve yanda bina, vb. varsa hepsinden yaklaşık 80 cm. yüksek olmalıdır.4) Soba borusu üst seviyesi baca deliğinden aşağıda veya yukarıda olmamalıdır.5)Yanan kömürün üstüne kömür atıp üstü kapatılarak uyunmamalıdır.
EyvAllah 2 yıl önce
Haberde yazanlar doğrudur, ancak önemli tarafları eksiktir.1)Baca iç ve sıvası kontrol edilmeli, düzgün hale getirilmelidir.2)Baca, baca deliği ve küllük temizlenmelidir.(Devamı diğer yorumda)
26°
kapalı