banner851

banner614

ZİNCİR MARKETLERE ARTIK ZORUNLU

banner619

Gıda, içecek, temizlik ve kişisel bakım ürünlerinin satışını yapan büyük mağaza ve zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmelerin satış alanlarının en az yüzde 1´ini yöresel ürünlerin satışına ayıracak. Yasaya uymayanlara 20 bin lira para cezası verilecek.

banner846
Sağlık & Çevre 27.09.2017, 19:09 28.09.2017, 15:43
5368
banner844

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın büyük mağaza ve zincir mağazaların raflarının yüzde 1'lik kısmında yöresel ürünlerin satışının yapılması ile ilgili düzenlemesi hayata geçti. 2015 yılında yürürlüğe giren 6585 Sayılı Perakende Ticareti Düzenleyen Kanun’a gıda, içecek, temizlik ve kişisel bakım ürünlerinin satışının yapıldığı büyük mağaza ve zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmelerde satış alanlarının en az yüzde 1'ine karşılık gelecek şekilde raf alanının yöresel ürünlerin satışına ayrılması şartı getirildi.

Yapılan uygulamanın yöresel ürün üreten küçük üreticiler için pazar payına sahip olma ve markalaşma amacıyla önemli olduğu dile getirilirken raflarının yüzde 1’lik kısmını yöresel ürünlere ayırmayan marketlere de 20 bin TL ceza uygulanacağı belirtildi.

Uygulamayla, yöresel ürünlerin piyasada daha fazla pazar payına sahip olması, yöresel ürünleri üreten küçük yerel üreticilerin pazara ulaşabilmesi hedefleniyor.

Haber:Y.SEVER

Yorumlar (8)
Komik 4 yıl önce
Eğitim seviyemiz gerilediği için yönetenlerde eğitimsiz gerilemeye devam.Düzce yöresel fındık koycak reyona :D Köylülerden alcaklar şişelerde dolma :D Yöresel ürün satan dükkanlarında işlerine el attırcaklar.Bakkallar bitti sıra orda.
Kestaneci 4 yıl önce
Düzcede yöresel ne var o alanda satılacak ? Bence anlamsız karar
ay yıldız 4 yıl önce
gıda denetlemerini sağlık il müdürlüğüne verilmesi lazım tarım il müdürlüğü gıda denetleme işini kişiye göre yapıyor uyarı yok ikaz yok cezadan başka bir iş yaptıkları yok
Hüseyin 4 yıl önce
Ancak benim ülkemde bu kadar zıt bir yasa çıkabilir zaten satmasının yasak olması gerekirken satma zorunluluğu geliyor daha bırakında yöresel ürünlerinde yöre halkı satsın zaten yakında ülkemde aklınıza ne gelirse orda bulacağız bu yasalar sayesinde her sokakta her caddede zincir var benim yirmi zaten bağlamışlar zincire ürünüde ikramiye olur
Kanertesi 4 yıl önce
Saçmalığa bak Sanane Benim ne satıp satmayacağımdan bu akp iyice raydan çıktı
Yaşar Zorlu 4 yıl önce
Galeyancı seni yemezler bu numaralari aslanim git kinini baska yerde kus
bravo 4 yıl önce
helal olsun kimin aklına geldiyse
Heh şimdi oldu 4 yıl önce
Simdi zabita gelir. %1 mi değil mi diye ölçer. Kesin ölçer yani !!! Boş bir uygulama. Denetlemesi yapilmaz. Kağıt üstünde yasa olarak kalir