banner851

banner614

“Allah Korusun Ölüm Sayılarının Artması İle Sonuçlanır”

banner619

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Aşılanma konusunda vatandaşların kafasını karıştıracak her ifade, Allah korusun ölüm sayılarının artması ile sonuçlanır, onun için hiçbirimiz vatandaşın kafasını karıştırmayalım" dedi.

banner846
Sağlık & Çevre 29.11.2009, 16:05
188
 “Allah Korusun Ölüm Sayılarının Artması İle Sonuçlanır”
banner844

Akdağ, Kurban Bayramı'nı geçirmek için geldiği eşinin memleketi Ordu'da bayram namazını Perşembe ilçesinin Çınar Mahallesi'ndeki Çınar Camisi'nde kıldı. Namaz çıkışı vatandaşlarla bayramlaşan Bakan Akdağ'ın tokalaşmakla yetindiği gözlendi. Gazetecilerin domuz gribiyle ilgili sorularını yanıtlayan Akdağ, gribe karşı öncelikle herkesin bireysel olarak kendisini korumaya azami gayret göstermesi ve aşı yaptırması gerektiğini ifade etti.
Vatandaşların aşı yaptırmaları konusunda hassasiyet göstermelerini isteyen, aşıyla ilgili tartışmalara bilim adamlarının son noktayı koyduğuna dikkati çeken Akdağ, şunları söyledi:
''Biliyoruz ki ancak aşılanma suretiyle kendimizi, ailemizi, çocuklarımızı koruyabiliriz. Ben bütün vatandaşlarımızı bu hususta hassas olmaya çağırıyorum. Bu tartışmayı bu şekilde götürmek doğru değil. Tekrar söylüyorum, yanlış bir tartışma yürütüyoruz ülkemizde. Yürütüyoruz veya yürütülüyor diyelim. Bu aşılanma (H1N1 aşısı) konusunda vatandaşlarımızın kafalarını karıştıracak her ifade, Allah korusun ölüm sayılarının artmasıyla sonuçlanır, onun için hiçbirimiz vatandaşın kafasını karıştırmayalım. Olay çok açıktır, dünyanın bütün otoriteleri korunmak için aşılanmanın önemine işaret ediyorlar. Özellikle 50 yaş altındaki vatandaşların aşılanması önemli. Muhtemel bayramdan sonra bilimsel kurulumuz, bu aşılanma yaş sınırını 50 yaşa kadar çıkartabilir. Herkes gitsin aşılarını kendilerine ve çocuklarına yaptırsınlar.''
AŞILAMA OLMADAN İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMAYIZ
Akdağ, domuz gribinden ölenlerin sayılarında artış olduğunun hatırlatılması üzerine ise ''Bunlar beklenen durumlardı'' dedi.
Domuz gribinin çok hızlı yayıldığını, uzun süredir bu konudaki uyarıları toplumla paylaştıklarını ve paylaşmaya devam edeceklerini belirten Akdağ, şöyle devam etti:
''Çok hızlı yayılan bir hastalık. Gerçekten hem medyamız, hem diğer tüm iletişim organlarımızı kullanarak, bir anlamda da medyamızla da ortaklık yaparak vatandaşlarımızı uyarma imkanı bulduk. Vatandaşlarımız işin büyük ölçüde farkındalar. Ama bu aşılama meselesi olmadan işin içinden çıkamayız. Tabi Türkiye'de hayatını kaybeden vatandaşlarımızın da sayıları önemli bir noktaya geldi. Ama biz biliyoruz ki bu tedbirleri zamanında alamamış ülkelerde çok daha istenmeyen sonuçlar ortaya çıktı. Bu hayatın kendisini, tedbirlerimizi almaya devam edeceğiz.''

Yorumlar (0)
25°
parçalı az bulutlu