banner851

banner614

BAHAR KABUSUNUZ OLMASIN

banner619

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte astım hastalarının şikayetlerinde artış yaşanıyor. Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Öner Balbay, polenlerden korunmanın bir yöntemi olmadığını belirtirken astım hastalarına bazı uyarılarda bulundu.

banner846
Sağlık & Çevre 04.04.2012, 13:00
218
BAHAR KABUSUNUZ OLMASIN
banner844

Parıldayan güneş, rengarenk çiçekler ve içimize dolan bahar coşkusu. İlkbaharın gelişi ile kimileri mevsimin güzelliğini doyasıya yaşarken; bahar ayları kimileri için de eziyete dönüşebiliyor. Uzmanlar da bahar döneminde polenlere karşı çeşitli hassasiyetler gelişebildiğinden astım hastalarını uyarıyorlar.

Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Öner Balbay, 'bahar aylarının gelmesiyle birlikte astım hastalarının şikayetlerinin ve mağduriyetlerinin arttığını söyledi.

Astım hastalarının şikayetlerinin bu aylarda daha da fazlalaştığına işaret eden Balbay, bahar aylarında çiçeklerin açmasıyla birlikte havadaki polen yoğunluğunun artığına vurgu yaptı.

Balbay, artan polen yoğunluğu nedeniyle vatandaşların çeşitli şikayetlerle hastanelere başvurduğunu belirterek, "Bahar aylarıyla birlikte hastaların sayısı artmakta, dışarı çıkmayla birlikte polenlere maruz kalınmakta ve bu hastalar, acil servislere başvurmaktadır. Başka hastalarda ise gözlerde yaşarma, burun akıntısı, boğazda kaşıntı hissi ve hapşırma gibi yakınmalar oluşturmakta bunlar da alerjik nezle dediğimiz grubu oluşturmaktadır. Tabii bu hastalık da Astım hastalığına eşlik etmektedir" diye konuştu.

Polenleri Engelleyebileceğimiz Bir Yöntem Yok

Polenlerden korunmanın bir yöntemi olmadığını söyleyen Balbay, astım hastalarını şu uyarıda bulundu:

"Polenlerin çevreye saçılmasını veya polenleri engelleyebileceğimiz bir yöntem yok. Ancak bu hastaların bilinen rahatsızlıkları var ise mutlaka ilaçlarını düzenli kullanmalarını öneriyoruz. Bununla birlikte astım hastalarında normal belirtilerin yanı sıra hırıltılı solunum, nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıktığı taktirde var olan astımlarının kötüye gittiği düşünülerek mutlaka bir uzmana başvurmaları gerekiyor"

 

Yorumlar (0)