banner851

banner614

DANIŞTAY'DAN 'BAZ'A YASAK

banner619

Danıştay, yaşam alanları, eğitim kurumları ve çocuk parkları çevrelerine baz istasyonu ile verici kurulmasına imkan tanıyan yönetmeliği iptal etti. Danıştay’ın kararına göre birçok istasyon kaçak duruma düştü. Düzce Belediyesi tarafından başta Avni Akyol Parkı olmak üzere şehirde birçok yere kurdurulan baz istasyonların bu karardan sonra ne olacağı merak ediliyor.

banner846
Sağlık & Çevre 15.09.2015, 12:46
1349
DANIŞTAY'DAN 'BAZ'A YASAK
banner844
Düzce merkezde nefes alınacak nadir noktalardan biri Avni Akyol Parkı… Kimi oturmuş arkadaşı ile sohbet ediyor, kimi açmış gazetesini okuyor. Düzce'nin göbeğinde bulunan ve günde binlerce kişinin gelip soluklanmak istediği Avni Akyol Parkı içerisinde ahşap bir kulübe içine gizlenmiş 'Baz İstasyonundan kimse haberdar değil…

Özel Bir GSM operatörü tarafından yıllar önce Düzce Belediyesi'nden kiralanarak, Avni Akyol Parkı içine konulan ve insanların dikkatini çekmemesi için ahşap bir kulübe içine gizlenen baz istasyonu gibi Düzce’nin bir çok noktasındaki baz istasyonları ile ilgili Danıştay önemli bir karara imza attı.

Tüketici Hakları Derneği (THD) ile Çevre Mühendisleri Odası'nın açmış olduğu dava sonucu, Danıştay 13. Dairesi tarafından verilen kararda, insanların ikamet ettiği yaşam alanlarına, eğitim kurumları ve çocuk parklarının çevresine baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerinin montajı yapılamayacağı belirtildi.

MÜHÜRLENEREK KALDIRILMALI

Bu noktalardaki mevcut baz istasyonları ile radyo-TV vericilerinin derhal mühürlenmesi ve kaldırılması gerekecek.

VATANDAŞ DA İSTİYOR

Düzce Belediyesi tarafından başta Avni Akyol Parkı olmak üzere şehirde birçok yere kurdurulan baz istasyonların bu karardan sonra nasıl bir tavır ortaya koyacak bilinmiyor. Ancak görüşlerini aldığımız vatandaşlar, yaşam alanlarındaki Baz istasyonlarının kaldırılması gerektiğini savunurken, kararın pek dikkate alınmayacağı konusunda hem fikir…
Yorumlar (5)
SELAM DUZCE 6 yıl önce
BELEDIYE COK YUKLU PARA ALDIGI ICIN KALDIRMAZ,GIZLER.10 A YAKIN ISTASYON BEŞEDIYEDE.VATANDASTAKINI DE KAPATIP KENDINE MULKUNE ALIYOR.
6 yıl önce
sayın yetkilere sesleniyorum hamidiyede okul yakınındaki baz istasyonu için belediyeye şikayet dilekçesi yazdık sonuç alamadık yetkilere sesleniyoruz hamidiye mahallesi sakinleri olarak ilgiler
; 6 yıl önce
Bu ülkede güya radyasyon yayıyor (ki alakası bile yok radyasyonla) binasına Fiber İnternt kabinini koydurtmayanlar var. Ama sonra herşeyden şikayet ederler.
: 6 yıl önce
Baz istasyonu o ceplerimizdeki telefondan daha az radyasyon yayaıyor. Güneş bile radyasyon yayarken baz istasyonundan zarar beklemek yersiz. Telefon çekmiyor dersiniz ama baz istasyonuna hayır.
vatandas 6 yıl önce
bızım evın onunde var hem tv hem telefon bazı var kaldırılması ıcın ne yapmalı sımdı yol gosterırmısnız kıme basvuralım
25°
parçalı az bulutlu