banner851

banner614

DEPRESANLARA SARILDIK

Türkiye'de uyku sorunu üzerine araştırmaları bulunan Nöroloji Uzmanı Ebru Ergin Bakar, 1999 yılında meydana gelen İzmit ve Bolu-Düzce depremleri sonrası bölgede yaşayan vatandaşlarda uyku problemi baş gösterdiğini söyledi.

banner619
Sağlık & Çevre 02.06.2014, 14:11
154
 DEPRESANLARA SARILDIK

Türkiye'de uyku sorunu üzerine önemli çalışmalara imza atan Nöroloji Uzmanı Ebru Ergin Bakar, görev yaptığı Gölcük Devlet Hastanesi'nde depremin etkilerini araştırdı. Nöroloji Uzmanı Ebru Ergin Bakar, 1999 yılında meydana gelen İzmit ve Bolu-Düzce depremleri sonrası bölgede yaşayan vatandaşlarda uyku problemi baş gösterdiğini söyledi.


DEPREMİN ETKİLERİ


Bolu Express internet sitesinde yer alan habere göre; Bakar, “1999 yılında yaşanan Marmara Bölge olarak Kocaeli Bölgesi özellikle yaygın olarak stres, travma açısından daha zengin. Ege bölgesi mesela daha rahat. Uyku bozuklukları açısından yüzde veremiyoruz ama birçok kişide bunu bu bölgede görebiliyoruz. Depresyon, stres gibi hastalıkların nedenini deprem olarak görüyoruz. Çünkü depremden sonra anti depresan ilaçlarının bu bölgede yoğun olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu bizi tahminlerimizde yanıltmıyor. Bu bölgede daha önceleri stres, uyku bozukluğu, depresyon araştırmaları yapılmamış. Biz bunla ilgili tedavi çalışmaları yapıyoruz yakın zamanda istatistiki çalışmalar da yapacağız. Kocaeli bölgesinde genelde uykuya başlayamama sorunu yaşanıyor. Yakında tedavi Kılavuzumuz çıkacak, uyku hijyeni konusunda halkımızı bilinçlendireceğiz. Sağlık Bakanlığı bu konuda da çalışmalar yapıyor, Çok aktif olarak Sağlık Bakanlığı çalışma yapıyor."ifadelerinde bulundu.

 

 

Haber;S.Kaşkır

 

 

 

 

banner844
Yorumlar (0)