banner851

banner614

DİYABETTEN GELECEĞİNİZİ KORUYUN

Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Diyabet Federasyonu"nun işbirliği ile düzenlenen 14 Kasım Dünya Diyabet Günü"nün bu yıl ki sloganının "Diyabetten Geleceğinizi Koruyun" olarak belirlendi. program Dünya Diyabet Günü dolayısıyla hafta boyunca Düzce’de de çeşitli etkinlikler düzenlenecek

banner619
Sağlık & Çevre 15.11.2012, 10:51
229
DİYABETTEN GELECEĞİNİZİ KORUYUN

Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Düzce Halk Sağılığı Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, diyabet hastalığının çeşitli tipleri olduğu belirtilerek “Tip 2 diyabet- Toplumda daha sık görülen tip, Tip I diyabet- Daha çok çocuk ve gençlerde görülen tip, Gebelikte ortaya çıkan diyabet, başka hastalıklar sonucu gelişen diyabet çeşitleri vardır” ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada diyabet hastalarının beslenmelerine dikkat edilmesi gerektiği vurgulanarak şu ifadelere yer verildi;
“Temel gıdalardaki besin öğeleri yağlar, vitaminler, proteinler, karbonhidratlardır.Besin grupları içinde kan şekeri düzeyini en fazla etkileyen besin öğesi karbonhidratlardır. Vücut için temel enerji kaynağıdır. Günlük enerji ihtiyacının % 45-60’ının karbonhidratlardan sağlanması önerilir. 1 gram karbonhidrat 4 kalori enerji sağlar. 3 ana öğün, 3 ara öğün yemek gerekir. Her öğünde mümkünse sebze ve salata yer almalıdır. Yağ ve tuz gereksinimimiz kadar alınmalı, fazlasından kaçınılmalıdır. Genel prensipler dışında beslenme tedavisi kişiye özgü olmalıdır. Bunun için diyetisyen desteği alınması uygun olur. Diyabetli bireylerin her öğünde salata ve sebze yemesi özellikle kan şekerini hızlı yükselten gıdalara uyumu kolaylaştırır.”

Yorumlar (0)