banner851

banner614

Düzce'de kene vakalarında artış

Geçen yıl adından sözettiren Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının kaynağı olan keneler, havaların ısınmasıyla birlikte yine baş göstermeye başladı.

banner619
Sağlık & Çevre 14.05.2009, 09:28
333
Düzce'de kene vakalarında artış

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de geçen yıl paniğe neden olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının kaynağı keneler, bu yıl da havaların ısınmasıyla birlikte tarla işleriyle uğraşan vatandaşlara dert oldu. Alınan bilgilere göre dün, 19 kişi kene ısırması nedeniyle hastanelere ve sağlık ocaklarına başvurdu.

Özellikle geçen yıl bir çok vatandaşın hayatını kaybetmesiyle birlikte paniğe neden olan kene ısırmaları konusunda vatandaşların bilinçlendiği de gözlendi. Düzceliler artık kene ısırması vakalarında yapılan uyarılarla birlikte tedaviyi hastanelerde görüyor. Bu zamana kadar kene vakaları sonrasında keneleri kendi yöntemleriyle ısırılan bölgeden çıkaran vatandaşlar, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi paniğinin ardından artık hastanelere ya da sağlık ocaklarına gidiyor.

Diğer taraftan havaların ısınması ve vatandaşların tarlalar ile piknik alanlarına akın etmesiyle birlikte kene ısırmaları vakalarında daha fazla artış yaşanması bekleniyor. Sağlık görevlileri ise vatandaşları kene vakalarına karşı uyararak tedbirlerin alınması gerektiğini vurguluyor.

banner844
Yorumlar (0)