banner851

banner614

HAFTALAR KUTLANIYOR AMA..

banner619

SES Düzce İl Temsilcisi Cemal Yılmaz, 5 Mayıs’ın Dünya Ebeler Günü, 12 Mayıs’ın ise Hemşireler Günü olarak kutlandığını söyleyerek, “ Hemşire ve ebe meslektaşlarımıza çiçekler, fularlar dağıtılmaktadır. Ancak Ebe, Hemşire başta olmak üzere Hekim dışı Sağlık Personelinin temel sorunları görmezden gelinmektedir.” Dedi.

banner846
Sağlık & Çevre 12.05.2012, 17:55
210
HAFTALAR KUTLANIYOR AMA..
banner844

5 mayıs Ebeler ve 12 mayıs Hemşireler gününü kutlayan SES İl Temsilcisi Cemal Yılmaz, bugünlerin sağlık emekçilerinin sorunları altında kutlandığını vurguladı. Sağlık emekçilerinin, sağlık sisteminin piyasalaşmasıyla kendini müşteri zanneden hasta ve hasta yakınlarının sözlü ve fiziksel tacizine uğradığını belirten Yılmaz, “ Sağlık ekip işidir denilmekte ancak Ebe, Hemşire başta olmak zere Hekim Dışı çalışanlar yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında sayılmaktadır. Özel hastanelerdeki meslektaşlarımız haftada 80 saati bulan çalışma şartlarıyla köleleştirilmektedir. Çalışma hayatında iş yükümüz katlanmakta, angaryaya artmaktadır. Sağlık Emekçileri; geceleri uykusuz kalmakta, yaşadığı stresli çalışma şartları nedeniyle kansere yakalanmakta, bulaşıcı ve enfeksiyon hastalıklarına maruz kalarak erken yaşta hayatını kaybetmektedir. Ebe ve Hemşire emekçilerimiz gerek üstleri, gerek hasta ve hasta yakınları ve gerekse diğer meslektaşları tarafından mobinge maruz kalmaktadır.” Dedi.

Yılmaz, SES olarak, Ebe ve hemşireliğin “ağır ve tehlikeli işler” kapsamına alınması gerektiğini, hastayı müşteri, çalışanı köle yapan ‘sağlıkta dönüşüm programının durdurulmasını, haftalık çalışma saatinin 35 saatle sınırlandırılması gibi bazı talepleri olduğunu belirterek, sağlık emekçilerinin haklarını korumak için mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

Haber; H. İŞCAN

Yorumlar (0)