banner851

banner955

Hava ambulansları konusunda olumlu gelişme

Düzce de de uygulamaya koyulan ve bu zamana kadar 3 ciddi vaka da Düzce'ye gelerek hastaları taşıyan hava ambulansı konusunda olumlu gelişmeler yaşanıyor

Sağlık & Çevre 02.02.2009, 18:22
194
Hava ambulansları konusunda olumlu gelişme

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 112 Hava Ambulans Hizmeti ihalesinin bütün süreçlerinin mevzuata uygun olarak yürütüldüğü ve tamamlandığı kaydedildi. İhaleyi alan ortak girişimin ihale dokümanında yer alan bütün şartları yerine getirdiği ifade edilen açıklamada, "İhale bedeli ile ilgili olarak telaffuz edilen rakamlar yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek niteliktedir. Çünkü yapılan işlem komplike bir hizmet alımı olup, yalın helikopter kiralama işi değildir" denildi.

Açıklamada, "Fiyata tıbbi donanım ve tüm vakalarda kullanılacak ilaç ve tıbbi sarf malzemeleri, bakım onarım, akaryakıt, hangar maliyetleri, sivil havacılık ve uluslararası kuruluşlara ait ödemeler, helikopter ile mürettebat ve taşınan hasta ile yaralılar ve üçüncü şahıslar için doğabilecek sigorta giderleri gibi bütün işletme giderleri dahildir. Dolayısıyla hizmet bedelinin sadece helikopter fiyatı ile kıyaslanması doğru değildir." denildi.

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında, 112 hava ambulans hizmetinin vatandaşların yıllardır özlemle beklediği çok önemli bir sağlık hizmeti olduğu ifade edilerek şu ifadelere yer verildi.

"Vatandaşlarımız bu hizmetten tamamen ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Henüz 4 ambulans helikopterle hizmet verilmiş, ilk üç ayda 118 vakaya müdahale edilerek, vatandaşlarımızın hakları olan acil ve etkin bir sağlık hizmeti almaları sağlanmıştır. Bakanlığımızın için sunulan hizmetle doğrudan alakası olmayan bir helikopter kazası bahane edilerek ortaya atılan olumsuz iddialar, vatandaşlarımızda sunulan hizmete karşı bir güvensizlik oluşturabileceği gibi sağlık çalışanlarımızın motivasyonunu olumsuz yönde etkilemektedir."

Uygulamaya konulan hava ambulansı sayesinde Düzce'den de 3 hasta, ambulans sayesinde tedavileri yapılmak üzere İstanbul'a sevk edilmişti.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu