banner851

banner955

Havamız Bozuluyor!...

Düzcenin yıllar önce yaşadığı hava kirliliği her geçen gün kapımıza daha fazla dayanır oldu. Düzce havası akşam saatlerinden itibaren resmen kokuyor.

Sağlık & Çevre 12.12.2009, 15:48
194
Havamız Bozuluyor!...
banner1032

Düzce’nin 90 lı yıllarda yaşadığı hava kirliliği yeniden kapımıza dayandı. Doğalgazın gelmesi ile birlikte artık Düzce havasının daha temiz olacağı düşünülürken her geçen gün havamız kirlenmeye başladı.Bilindiği gibi Düzce merkezde Sibirya kömürü adı verilen kömürün dışında kömür satışı ve yakışı yıllardır yasaklanmış durumda... Oysa il merkezi dışında köylerde ve bazı ilçelerde istenilen kömürün yakılması gibide bir serbestlik bulunuyor.Yine Sibirya kömürü adı altında satılan kömürlerde eskiden çok sıkı denetim yapılırdı.Bu günlerde ise kömürcülere yapılan bir baskın yada denetim haberi basında yer almıyor.Düzce tüm illerde olduğu gibi en azından bir girişine kömür kontrol istasyonlarını da oluşturamadı. Bu arada Hava kirliliğinde en büyük etkenlerin başında Sosyal yardımlaşma vakfı tarafından her yıl dağıtılan kalitesiz kömürler.... Düzce merkezde Sibirya kömürü dışındaki kömürlerin yakışı yasakken devlet kendi eli ile vatandaşına kötü kömürü dağıtıyor ve yine bu kömürlerin yasak olan şehir merkezinde yakılmasına izin veriyor.,
Düzce’den kalıcı konutlara doğru çıkılmaya başlandığında yolun yarısından itibaren hava temizlenmeye başlıyor.,Çanak şeklindeki havzada tüm pis kokular Düzce üzerinde toplanıyor.Tüm pis kokulara rağmen ise tedbir alınıp alınmadığı,denetimlerin ne ölçüde yapıldığı, solunum yolu hastalıklarının kaçının pis havadan kaynaklandığı ise nedense araştırılmıyor.

banner844
Yorumlar (0)
14
kapalı