banner851

banner614

KONTROL ALTINA ALABİLİRSİNİZ

Günümüzde astım hastalığı giderek artıyor. Dünya Astım Günü'nde sigarayı bırakmanın ve obez hastalarının kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı vurgulandı.

banner619
Sağlık & Çevre 06.05.2014, 13:47
113
KONTROL ALTINA ALABİLİRSİNİZ

6 Mayıs Dünya Astım Günü'nün bu yılki sloganı “Astımınızı kontrol altına alabilirsiniz” olarak belirlendi. Astım Günü'nde bu yaygın hastalığa ilişkin yazılı bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürlüğü, astımın görülmek sıklığının giderek arttığına dikkati çekti. Açıklamada özetle şunlar kaydedildi: “Astım kronik bir solunum yolu hastalığı olup tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Dünyada yaklaşık 235-300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Astımın görülme sıklığı giderek artmaktadır.


Astım tedavisinin amacı


Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisi ile astımlılar günlük yaşamlarına hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlama olmadan devam edebilir. Astımı tamamen kontrol altında olan hasta sayısı her geçen gün artmakla birlikte halen istenen düzeyde değildir. Halen 4 astımlıdan biri yılda bir kez astım krizi nedeniyle acil servise başvurmaktadır.

 

Kontrolü güçleştiren etkenler


Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra sigara dumanı, alerjik maddeler, kimyasal gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Ülkemizde astımlı hastaların yüzde 10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve yüzde 30-40’nın obez olduğu bildirilmiştir. Sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir. Astım için küresel gelişim önderliğinde sürdürülen Dünya Astım Günü aktiviteleri ve bu konudaki diğer çabalarla; astım hastalığının önemi anlatılıp, hastalık ve kontrol kavramı konusunda farkındalık oluşturmaya çalışılmaktadır.”

 

 

Haber;C.Üstüner

Yorumlar (0)